23 °C

Türkiye kıyamete kadar arkanızda

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Makedonya'da temaslarda bulunuyor.

Türkiye kıyamete kadar arkanızda

 

 
ÜSKÜP - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Makedonya'daki vatandaşlara hitaben, "Siz burada dininizi, dilinizi, örfünüzü huzur içinde yaşadıkça biz de Anadolu'da mutlu oluruz. Ama birinizin eline bir diken batsa, bir damla kan aksa emin olun bunu 75 milyon yüreğinde hisseder" dedi.
 
Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ve Meclis Başkanı Trayko Velyanovski ile yaptığı görüşmelerin ardından Üsküp'ün tarihi Mustafa Paşa Camisi'ne geçen Bakan Davutoğlu, burada bulunan vatandaşlar tarafından sevgi gösterisiyle karşılandı.
 
Vatandaşları selamladıktan sonra camiye geçen Davutoğlu'nu Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi karşıladı. Hutbe esnasında Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun camide bulunduğunu hatırlatan hatip Abbas Yahya, kendisini selamladı.
 
Hutbede, Davutoğlu'nun İslam dünyasının kaynaşması ve birleşmesi için en çok çaba harcayanlardan olduğunu ifade eden Yahya, dinler ve milletler arasın diyaloğun devam etmesi için dua etmeye devam edeceklerini belirtti.
İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi, cuma namazından sonra Bakan Davutoğlu'na söz verdi. Davutoğlu burada vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Mevlana'nın vefat yıl dönümü vesilesiyle Konya'da bulunduğunu hatırlattı. Davutoğlu, "Konya'da bulunurken kendimi ne kadar Konyalı hissediyorsam, Üsküp'te bulunurken de kendimi o kadar Üsküplü hissediyorum. Üsküp'ün her sokağı, her köşesi, her camisi, her minaresi bize ecdadı ve evlad-ı Fatihanı, bize bu mirası bırakan Mustafa Paşa'yı, Sultan Murad'ı hatırlatıyor. Bu mirası korumaya gayret eden tüm kardeşlerime Türkiye adına, Türkiye'deki kardeşleriniz adına teşekkür ediyorum" dedi.
Davutoğlu, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Anadolu'daki 75 milyon vatandaşın selamını getirdiğini ifade etti. Makedonya'da yaşayan tüm etnik grupların mensubu olan insanların da Türkiye ile Makedonya arasındaki iyi ilişkileri güçlendiren bir köprü olduğunu belirten Davutoğlu, "Siz burada dininizi, dilinizi, örfünüzü huzur içinde yaşadıkça, biz de Anadolu'da mutlu oluruz ama birinizin eline bir diken batsa, bir damla kan aksa emin olun bunu 75 milyon yüreğinde hisseder" diye konuştu..
Daha önce yerel yetkililerden "Türkiye arkalarında olunca kendilerini güvende hissettiklerini" duyduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Ben de size söylüyorum, emin olun Türkiye kıyamete kadar arkanızda olacaktır. Hiçbir uzaklık, hiçbir bariyer, sizin ve bizim aramıza giremez. Türkiye hep Makedonya'nın dostu olacak ve hep buradaki soydaşlarıyla, evlad-ı Fatihan'la hep kader birliği yapacak. Sizlerden tek ricamız var birliğinizi beraberliğiniz koruyun. Bir olan, iri oldur, diri olur" diye konuştu.
 
Rufai Tekkesi'nin açılışı
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin finansmanını sağladığı, Üsküp Çayır Belediyesi, Makedonya İslam Birliği ve Bursalı iş adamlarının desteğiyle onarımı tamamlanan Üsküp'teki tarihi Rufai Tekkesi'nin açılışı da Dışişleri Bakanı Davutoğlu tarafından yapıldı.
Tekkenin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi, Devlet Bakanı Hadi Nezir, TİKA Balkanlar Daire Başkanı Ali Maskan, Çayır Belediye Başkanı İzet Meciti, Makedonya milletvekilleri Kenan Hasip, Behicuddin Şehabi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merkez Jupa Belediye Başkanı Mazlum Hasan ve dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende konuşan İslam Birliği Başkanı Recebi, bugünün bereketli ve mutlu bir gün olduğunu söyledi. Tekkenin restorasyonu için Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sağladığı katkılar dolayısıyla Başkan Recep Altepe'ye teşekkür eden Recebi, "Sayın Altepe'ye sadece tekke için değil, Mehmet Çelebi, Aras ve Hatuncuk camileri için verdigi destek dolayısıyla da teşekkür ediyorum" dedi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de şunları söyledi:
"Ecdadın emaneti yüzyıllardır birlikte olduğumuz bu topraklar aynı kültürü paylaştığımız Bursa ile aynı zamanda inşa edilmiş olan bu eserler ilk dönem Osmanlı eserleri başta olmak üzere birer birer ayağa kaldırılıyor. Burada ecdadımızın kimliği yeniden canlanıyor. Amacımız Türkiye'nin Balkanlar'ın yanında olduğunu göstermek, Balkanların Türkiye'yle birlikte gelişebileceğini göstermek."
Dışişleri Bakanı Davutoğlu da burada yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
"Tasavvuf geleneği Buhara'dan Saraybosna'ya kadar, Üsküp'te, bütün Anadolu'da, bütün Rumeli'de, bütün Mezopotamya'da insanlığı kardeşliğe çağıran birliği, hoşgörüyü, sükuneti ve huzuru telkin eden bir gelenektir. Tasavvufi geleneğin olduğu yerde şiddet, nefret, kültür gelişmez. Konya'da Şeb-i Arusu, yani vuslatı idrak etmiştik. Bugün burada da bir vuslatı gerçekleştiriyoruz. Rufai tekkesinin açılışı bu anlamda tarihin imanla buluşması, Anadolu'nun tekrar Rumeliyle, Bursa'nın Konya'nın İstanbul'un Üsküple buluşmasıdır. Bu bir vuslattır. Allah bu vuslatı daim eylesin. Aramıza ayrılık, nifak sokmasın. 200 sene sonra tekrar bu mübarek mekanı ihya ederken, Allah bu diyarlardan ezanı, zikri, imanı eksik eylemesin."
Konuşmaların ardından, onarımı tamamlanan tarihi tekkenin açılışı yapıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap