8 °C

TÜSİAD'dan hukuk ve demokrasi vurgusu

TÜSİAD, son gelişen olayları değerlendirdiği açıklamasında, "Söz konusu uygulamalar adaletin herkes için eşit ve tarafsız tecelli etmediği şüphesini doğurabilir. Bu yaklaşımın "adalete güven" unsurunu zedelediği aşikârdır" dedi.

TÜSİAD'dan hukuk ve demokrasi vurgusu

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) son dönemde gerçekleşen olayları değerlendiren bir açıklama yayımladı.

Derneğin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, "Güvenlik ile özgürlükler birbirini tamamlayan önceliklerdir" ifadesi kullanıldı. Açıklamada ayrıca, hukuk ve demokrasi vurgusu da yapıldı, bazı durumların adalete duyulan güveni zedeleyebileceği bildirildi. 

Konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunuldu:

"Türkiye'nin siyaset ve ekonomi alanında dünyada sergilediği gücün en etkin kaynakları, demokrasi, hukuk devleti ve özgürlükler toplumu olma nitelikleridir.

Son dönemde giderek artan sayıda akademisyen, siyasetçi, medya yöneticisi ve yazarının soruşturmaya uğraması ve tutuklu yargılanmasının yanı sıra uluslararası internet sitelerinin yasaklanması, özgürlükler toplumu olma özelliğimizden geriye gidiş algısı yaratmaktadır. Söz konusu uygulamaların yanı sıra adaletin herkes için eşit ve tarafsız tecelli etmediği şüphesini doğurabilecek yaklaşımların, çağdaş bir demokrasinin ayrılmaz bir ilkesi olan, "adalete güven" unsurunu zedelediği aşikârdır. Demokratik kazanımlarımızda, ifade ve basın özgürlüğü başta olmak üzere tüm özgürlük alanlarında ve hukuk devletinin üstünlüğünde geriye gitmememiz gerekir.

Teröre karşı haklı mücadelemizi sürdürürken ve halkın güvenliği konusunda tedbirler alırken düşünce, basın ve ifade özgürlüğünü, siyaset yapma özgürlüğünü korumalıyız.

Cumhuriyet değerlerimiz, uluslararası rekabette yükselen yaratıcı bir toplum olmak, girişimcilik ve yatırım ortamı gibi temel milli menfaat alanlarımızda, "demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları" belirleyici etkenlerdir. Temel hak ve özgürlükleri doğrudan ya da dolaylı olarak kısıtlayan tüm güvenlik ve soruşturma tedbirleri, dünyada Türkiye karşıtı çevreleri güçlendirmekte ve terör ile mücadelemizi zayıflatmaktadır. Tarihimizde edindiğimiz en önemli kazanımlarımız olan demokrasimiz ve insan haklarını korumak ve yüceltmek için devletimiz ve yargı erkimizin özenli yaklaşımına daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz.

Güvenlik ve özgürlük birbirleriyle çelişen değil birbirini tamamlayan önceliklerdir. Bu bilinç ile hareket edilmesi demokrasi değerlerimiz, milli menfaatlerimiz ve küresel rekabetteki gücümüz açısından kilit öneme sahiptir. "

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.