Tutuklu sayısı 20'ye yükseldi

Soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 17 kişiden eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı. Tutuklananların sayısı 20'ye yükseldi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin "yasa dışı dinleme" ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 17 kişiden eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı, 5 kişi serbest bırakıldı. Sorulturma kapsamında tutuklananların sayısı 20'ye yükseldi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 92 şüpheliden 66'sı tutuklanmaları istemiyle mahkemeye gönderilirken, 26'sı serbest bırakılmıştı.

Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin "yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulanan eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Resmi belgede sahtecilik" ve "Kişilerin arasındaki aleni olmayan konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması" suçlarından tutuklandığı belirtildi. 

Savcılıktaki işlemlerin ardından İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Yılmazer, Erol Demirhan, Hayati Başdağ, Hikmet Kopar, Abdulhalim Sönmez, Hasan Hüseyin Danacı, Harun Aydın, Tolga Güzeltaş, Metin Canbay, Ali İhsan Tezcan, Muhammet Ali Iklı ve Muhammet İkbal Kayaduman'ın sorguları yaklaşık 7 saat sürdü. 

Hakimlik Yılmazer'i "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Resmi belgede sahtecilik" ve "Kişilerin arasındaki aleni olmayan konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması" suçlarından, diğer 11 kişinin ise "Resmi belgede sahtecilik" ve "Kişilerin arasındaki aleni olmayan konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması" suçlarından tutuklanmasına karar verdi. 

Serbest bırakılan 5 kişi hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı konuldu. 

Tutuklananlar 20 oldu 

Son tutuklamalarla "yasa dışı dinlemelere" ilişkin operasyon kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 39 kişiden, 20'si tutuklanmış oldu. 

Tutuklanan şüpheliler Metris Cezaevine gönderilecek. 

Bu arada Yılmazer'in de aralarında  bulunduğu 17 şüpheli, haklarındaki karar açıklanmadan önce İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin önünde bekledi. 

Yılmazer, kendisini gözaltına alan ve adliyeye getiren polislere hitaben "Casuslar ve casuslara yardım edenler hesabını verecek. Hepiniz başınızı öne eğdiniz. Bugünleri unutmayın. Bu ülkeyi ajanlar yönetiyor. Ajanlara gerçek operasyon yapılacak. Polis, propagandayla operasyon yapmaz" diye seslendi. 

Yılmazer'in konuşmaları, diğer şüpheliler tarafından alkışlandı. 

Atayün ve 48 kişinin sorgusu sürüyor 

Öte yandan ''Casusluk'' soruşturması kapsamında tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen aralarında eski İstanbul TEM Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de bulunduğu 49 şüphelinin de sorguları sürüyor. 

Atayün, kimlik tespiti için nezarethaneden mahkemenin bulunduğu bölüme getirilirken, diğer şüpheliler tarafından alkışlarla karşılandı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir