24 °C

Uluslararası toplum daha fazla katkı sağlamalı

Uluslararası toplum daha fazla katkı sağlamalı

 

 
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve beraberindeki heyeti, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.
 
Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, görüşmede, BM ile ilgili konuların yanı sıra Suriye, Filistin, Somali ve Kıbrıs'a ilişkin son gelişmeler üzerinde duruldu.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da hazır bulunduğu görüşmede Gül, Suriye'deki krizin sona erdirilmesine yönelik çabalarda BM'nin daha etkin ve öncü rol oynaması gerektiğini belirtti.
Gül, uluslararası barış ve istikrara hizmet eden en önemli küresel aktör konumundaki BM'ye Türkiye'nin desteğinin artarak süreceğini vurguladı.
 
''Evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere komşuluk hukuku gereği olarak elimizden gelen yardımı yapıyoruz ancak uluslararası toplumun daha fazla katkı sağlaması elzem'' ifadesini kullanan Gül, krizin sona erdirilmesine yönelik çabalarda da BM'nin etkin ve öncü rol oynaması gerektiğini kaydetti.
 
Uluslararası camiaya yardım çağrısında bulunduk
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Türkiye'deki Suriyeliler için yapılan harcamaların farkında olduklarını, esasen uluslararası toplumun bu konuda yeteri kadar katkı sağlamadığını, BM olarak konuyla ilgili tüm yardım kuruluşlarını harekete geçirdiklerini ve uluslararası camiaya yardım çağrısında bulunduklarını kaydetti.
 
Gelecek dönemde BM'nin daha fazla neler yapabileceğini değerlendireceklerini ifade eden Ban, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanması halinde mutlaka uluslararası hukuk karşısında hesap vereceğini tekrarladı ve bu konuda Esad'a iki mektup gönderdiğini bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap