20 °C

Un sanayicileri buğday üretimini yeterli buldu

Un sanayicileri, sanılanın aksine Türkiye için buğday üretimin yeterli olacağını ve pazar daralması beklemediklerini belirtti

Un sanayicileri buğday üretimini yeterli buldu

GAZİANTEP - Buğdayda bu yıl kuraklık krizi yaşanıyor. Geçen yıl 22 milyon tonla rekor üretime ulaşan buğdayın bu yıl 17.3 milyon tona gerilemesi bekleniyor. Ancak un sanayicileri Türkiye için üretilen buğdayın yeterli olacağı görüşünde.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, yaptığı açıklamada Türkiye için 16-17 milyon tonluk buğday üretiminin yeterli olduğunu bildirdi. 

 Özmen, geçen yıl 706 milyon ton olarak gerçekleşen dünya buğday üretiminin bu yıl 700 milyon ton seviyesinde olacağını belirtti. Türkiye için beklenen rekoltenin 15 milyon ton civarında olduğunu vurgulayan Özmen, şunları kaydetti: 

"Ülkemiz için 16-17 milyon ton buğday üretimi yeterli olacaktır. İç Anadolu dışındaki tüm bölgelerimiz iyi durumda. Konya, Ankara, Yozgat ve Kayseri'ye uzanan önemli tarım havzasındaki son yağışlar yüreğimize su serpti. Kuraklıkla ilgili süreci yakından takip izliyoruz. Yağış durumu, bitki gelişimi, rekolte ve olası eksikliklere karşı alınması gereken tedbirleri tartışarak yol haritası hazırlıyoruz." 

Tiryakioğlu da yeni sezonda buğdayın piyasalarda bulunabilirliği konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını öngördüklerini aktardı.  

Tarım havzalarında yaşanan bölgesel kuraklığın özellikle kendini İç Anadolu'da hissettirdiğini vurgulayan Tiryakioğlu, "Kuraklıkla ilgili spekülatif söylemleri dile getirmeye gerek yok. Buğday üretiminde kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri olan Türkiye, bu durumun üstesinden gelecek bilgi ve deneyime sahiptir. Buğdayda önemli bir pazar daralması olmayacağını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap