27 °C

Vali'den 'kamp' iddiasına yalanlama

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gazintep'te IŞİD kampı iddiasıyla ilgili, "Böyle bir kamp yok, olması da mümkün değil, müsaade etmemiz de mümkün değil. Sadece ilimize bu amaçla gelip yakalananlar var" dedi

Vali'den 'kamp' iddiasına yalanlama

GAZİANTEP - Gaziantep Valisi Erdal Ata, kentte gelişigüzel yerlerde kalan 4 bin 400 Suriyeli'nin kamplara gönderildiğini söyledi.

Ata, valilikte, Servi Erdemoğlu Camisi'nin protokol imza töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte, kayıtlı 217 bin Suriyeli bulunduğunu belirtti.

Bu kadar nüfusun olduğu bir şehirde her türlü suçun da işlenebileceğini vurgulayan Ata, "Devlet olarak bunlara kapımızı açtık, millet olarak da bağrımıza bastık. Münferit birtakım olayları bahane ederek ilimizin, ülkemizin huzurunu bozacak hareketlerden uzak durmamız lazım" dedi.

Ata, vatandaşlardan sağduyulu olmalarını istedi.

İslahiye ilçesindeki 15 bin kişilik kamp çalışmasının da devam ettiğini hatırlatan Ata, şöyle konuştu:

"Metruk binalarda, dükkanlarda, gelişigüzel yerlerde kalan Suriyelilerden, dün itibarıyla 4 bin 400'ün üzerindeki kişiyi kamplara gönderdik. Ayrıca kendi rızasıyla başka illere veya ülkelerine dönenler de oldu. Bunların da bir o kadar olduğunu düşünüyoruz. İslahiye'deki kampı 15 Ekim'e kadar bitirmeyi planlıyoruz. İlk etapta 25 bin kişilik planlamıştık ama elektrik konusunda sorun yaşandığı için ancak 15 bin civarında kişinin barınacağı kamp olacak."

"IŞİD kampı uydurma"

Ata, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Gaziantep'te kampı olduğuna dair iddiaların da "uydurma" olduğunu söyledi.

Yayınlanan fotoğrafları incelediğini aktaran Ata, şunları söyledi:

"Şunu kesinlikle söylüyorum. İlimizde böyle bir kamp yok, olması da mümkün değil, müsaade etmemiz de mümkün değil. Bu konuda gerekli hassasiyet gösteriliyor. Sadece ilimize bu amaçla gelip yakalananlar var. Onlar hakkında da yasal işlem yapılıyor. O tamamen uydurma bir haber."

Ata, Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalanan çeşitli ülke vatandaşı 19 kişinin tutuklandığını, suça karışmamış olanların ise sınır dışı edildiğini bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap