18 °C

Validebağ'da gerginlik yine tırmandı

Validebağ Korusu'nda yeniden başlayan cami inşaatı çalışmalarını protesto eden semt sakinlerine zabıta müdahale etti. Polisin de daha sonra müdahil olduğu olayda gözaltılar var

Validebağ'da gerginlik yine tırmandı

İSTANBUL - Üsküdar'da Validebağ Korusu'nda sabah yeniden başlayan cami inşaatı çalışmaları sırasında zabıta ekipleri ile bir grup semt sakini arasında arbede çıktı. 

İnşaat alanının girişinde iş makineleriyle yürütülen çalışmanın durdurulmasını isteyen semt sakinleri, hafriyat kamyonlarının içeriye girmesine önlerini keserek engel olmaya çalıştı.  

Duruma müdahale eden zabıta görevlileri ile grup arasında arbede çıktı. Arbedede aldığı darbe sonucu bir kişi yaralandı. Burnu kanayan gence ilk müdahaleyi gruptakiler yaptı. 

Olay yerinde hazır bekletilen ve müdahale ederek grupları ayıran çevik kuvvet polisleri arbedenin ardından inşaat sahasına girerek önlem aldı. 

Çevik kuvvet polisi, daha sonra slogan atarak alana gelen bir başka gruba da müdahalede bulundu. Gruptakilerden bazıları gözaltına alındı.  

Mahalle sakini olmadığı belirlenen grup sloganlar eşliğinde alanı terk ederken polis, TOMA ve çevik kuvvet araçları ile inşaat girişini kapattı. 

CHP'li vekil Melda Onur:  Buradan dönüleceğine adım gibi eminim

İnşaat çalışmasının durdurulmasını isteyen mahalleli gruba destek vermek için gelen CHP İstanbul Milletevekili Melda Onur, gazetecilere yaptığı açıklamada, telefonla görüştüğü Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in, kendisine, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının cami inşaatıyla alakalı olmadığını söylediğini kaydetti.  

Onur, burada kimsenin camiyle bir meselesi olmadığını ifade ederek, "Camiler hepimizin" dedi. 

Böyle küçük bir alana cami yapılmasının mevzuata aykırı olduğunu söyleyen Onur, "Çevre ve Şehircilik Bakanı nerede? Çıksın, kendi mevzuatını korusun. Burada kimseyi huzursuz etmesinler. Bir kere de tüm ülkenin yöneticileri olduklarını göstersinler. Ben buradan dönüleceğine adım gibi eminim çünkü birçok konuda geri adım atıldı. Burada okul var, insanlar var. Bunun hesabını soracağız" diye konuştu.  

Mahalleli grubun avukatı Gülsüm Özdemir de yürütmeyi durdurma kararı aldıkları dosyanın, 178 parselin güneyinde yer alan tescil dışı alanın yapılaşmaya açılmasıyla ilgili olduğunu belirterek, davanın açılmasından sonra belediye tarafından yapılan çalışma sonucunda parsel numarasının 197 olarak değiştirildiğini iddia etti. 

Özdemir, belediyenin bu şekilde kararı başka bir yer için alınmış gibi göstermeye çalıştığını öne sürdü. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap