15 °C

Varyap Meridian ödül aldı

Proje, 2010 Gayrimenkul Ödüllerinde "Dünyanın En İyi Mimari Projesi" ödülüne layık görüldü.

Varyap Meridian ödül aldı

LONDRA - Varyap, Batı Ataşehir'de inşa edilen LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) kayıtlı yeşil karma konut projesi olan Meridian Projesi ile 2010 Gayrimenkul Ödüllerinde "Dünyanın En İyi Mimari Projesi" ödülüne layık görüldü.

Ödüller, Londra'da Hyde Park Lancaster Hotel'de düzenlenen tören ile sahiplerini bulurken, "Dünyanın En İyi Mimari Projesi"  ödülünün sahibi olan Varyap Meridian'ın ödülünü, Varyap Üst Yöneticisi (CEO) Erdinç Varlıbaş aldı.

Törenin ardından gazetecilerle bir araya gelen Varlıbaş, projede kendileri için en büyük ölçü kaynağının müşteriler olduğunu ifade ederek, müşterilerin alım kararını en fazla etkileyen unsurun projenin mimarisindeki farklılık olduğunu anlattı.

Varlıbaş, bundan dolayı sonraki projelerinde mimariye daha da önem vereceklerini söyledi.

Aldıkları bu ödülün Varyap için çok şey ifade ettiğini dile getiren Varlıbaş, şöyle devam etti:

"Ödül bizim için koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmanın mutluluğunu ifade ediyor. 3 yıl önce, yaptığımız projeyi uluslararası seviyede konuşulur hale getirmek hedefiyle yola çıkmıştık. Türkiye'de hiçbir gayrimenkul projesi CNN International'de, New York Times'ta, Le Monde'da haber olmadı. Meridian ile aldığımız birçok ödül var. Son aldığımız ödül ise hepsini taçlandırdı. Dünyanın en iyi mimarisi seçilmek bizim için şampiyonlar ligi kupası oldu, büyük bir gurur kaynağı."

Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının da hepsinin projeden övgüyle söz ettiğini anlatan Varlıbaş, "Türkiye'den böyle bir şeyi beklemiyorlardı. İstanbul pazarına başka bir gözle bakmaya başladılar. İstanbul'un 5-10 yıl içinde uluslararası şehirler arasında üst sıralara tırmanacağını düşünüyorum. Projeler ilgi çekiyor" diye konuştu.

Varlıbaş, projenin mimarisinin taşıdığı öneme işaret ederek, Varyap'ın mimari seçimleri kolay yapmadığı, dünyadaki örnekleri takip ettiğini anlattı.

Ataşehir'e kentsel tasarım harikası kurulacak

Erdinç Varlıbaş, yakın zamanda Ataşehir'de başlamayı planladıkları proje hakkında da bilgi verdi.

Projenin dünya çapında bir proje olacağını belirten Varlıbaş, tanıtımını dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştireceklerini, İstanbul'a olan ilginin daha da artacağını anlattı.

Yeni projenin henüz erken safhalarda olduğunu belirten Varlıbaş, tasarımını 2011 haziran aylarına doğru tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Projenin İstanbul'un en değerli arsalarından biri üzerine yapılacağını ifade eden Varlıbaş, "Proje AVM, rezidans, ofis ve otel olmak üzere 4 fonksiyonu da birarada barındıran gerçek bir kentsel tasarım harikası olacak" dedi.

Varlıbaş, projenin mimarisi için açılan yarışmaya 6 firmanın davet edildiğini, Varyap'ın yeni projesinde de Meridian'de olduğu gibi RMJM ile çalışacağını bildirdi.

Varyap'ın gayrimenkul alanına yatırım yapan finans piyasalarıyla yakın ilişki içerisinde olduğunu hatırlatan Varlıbaş, müşterilerinin kendilerini dünyanın çeşitli yerlerinde iş yapmaya teşvik ettiklerini söyledi.

Varlıbaş, Varyap'ın bu anlamda İngiltere'yi hedef olarak belirlediğini, bu konuda 2011 yılı içinde adım atacaklarını bildirdi.

"Meridian'da gelir hedefinin üzerine çıkacağız"

Varyap'ın bugüne kadar yaklaşık 5 milyon metrekare inşaat yaptığını, yılda 1 milyon metrekare yapabilir hale geldiklerini anlatan Varlıbaş, bugüne kadar gerçekleştirdikleri projelerin toplam değerinin ise 3,2 milyar lira olduğunu bildirdi.

Varlıbaş, bu rakamlar arttığını belirterek, "Biz Meridian'da 777 milyon lira gelir beklerken bugün geldiğimiz noktada 1 milyar liraya zaten yaklaşmış durumdayız" dedi.

Ataşehir'deki yeni projelerinde ise 100 bin metrekarelik arsada 1 milyar 161 milyon lira gelir karşılığında 500 milyon lira idareye arsa payı önerdiklerini bildiren Varlıbaş, şunları kaydetti:

"Pojeleri üretmeye başladığımızda gelir hedefinin üzerine çıkacağımızı göreceğiz. Gelir paylaşımı modeli kamuya yoğun olarak kaynak aktaran bir model. İhale sürecinde aldığımız bedelin üstüne satış gelirleri, kamuya aktarılan kaynakları da artırıyor. Örneğin Uphill Court'ta önerdiğimiz hasılatın yüzde 60 üzerinde kamuya kaynak aktardık. Meridian Projesi'nde de üstüne çıkacağız. Model çok iyi işliyor. Birçok ülke bunun uygulaması konusunda Türkiye ile görüşmeler yapıyor."

Varlıbaş, Varyap'ın projenin özelliklerine göre proje finansmanı belirlediğini ifade ederek, finansal kriz döneminde yatırımlarına ara vermediklerini, gayrimenkul sektörünün finanse edilmesinde sorun yaşanmadığını anlattı.

Emlak Konut GYO'nun halka arzına ilişkin olarak da Varlıbaş, halka arzın başarılı geçmesinin piyasanın önünü açacağını, sektörde sırada bekleyen halka arzlar için de önderlik ettiğini söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.