19 °C

Vatikan'dan geri adım sinyali

Vatikan Basın Sözcüsü Lombardi, Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili sözlerine ilişkin, 'Türk tarafından tepkiler varsa bunları dikkate alırız. Polemik peşinde değiliz' dedi

Vatikan'dan geri adım sinyali

Vatikan’ın Basın Sözcüsü rahip Federico Lombardi, Papa Franciscus’un 1915 olaylarına ilişkin pazar günü sarf ettiği sözlerin ardından “Türk tarafından tepkiler varsa bunları dikkate alırız. Polemik yaratmanın peşinde olmadık” dedi.

Sözcü Lombardi, Vatikan'da düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Papa'nın pazar günü 1915 olaylarıyla ilgili açıklamalarından sonra Türkiye-Vatikan ilişkileri hakkındaki sorusuna, “Papa gayet açık konuştu. Selefi Papa II. Jean Paul ile II. Karekin’in imzaladığı ortak deklarasyona atıfta bulundu. Bir atıfta bulunma kapsamında 'soykırım' kelimesini kullandı. Daha önce kullanılan bir terimin kullanımını sürdürmüş oldu” dedi.

Polemiğe girmek istemediklerini belirten Lombardi, “Ben ya da başka birinin bu konuda daha fazla detaylı açıklama yapmasına lüzum yok. Her şey yeterince açık. Eğer Türk tarafından tepkiler varsa bunları dikkate alırız. Polemik yaratma peşinde olmadık. Tepkileri dikkate alıyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarıyla hakkında bir tarih komisyonu kurulması önerisi getirdiğini ve "bunun ilginç olduğunu" savunan Lombardi, Papa’nın açıklamasının olumlu bir etkiyle Erdoğan’ı bunu düşündürmeye ittiğini ileri sürdü.

Basın toplantısının ardından Türk basın mensuplarının, Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin tarih komisyonu kurulması çağrısını çok önceden beri yaptığı uyarısı üzerine Lombardi, “Erdoğan’ın komisyon teklifi beni memnun eder. Türklerin soykırımı kabul etmediğini de yıllardır biliyoruz. Yeni bir şey değil. 'Ortak tarih komisyonu teklifi hiç yapılmadı' gibi bir ifadem olmadı. Ben Erdoğan’ın söylediğinin anlamlı olduğunu belirttim ki bu enteresandı. Bana artık açıklama yaptırmayın lütfen. Biz her türlü polemiği önlemek istiyoruz. Türkler tepki koymak isterse koyabilirler elbette” ifadelerini kullandı. 

Papa Franciscus, Vatikan’da 12 Nisan'da Ermeniler için düzenlenen ayinde, selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesine atıfta bulunmuş ve bu durum Türkiye’nin sert tepkisine yol açmıştı. 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap