Ve Putin Türkiye'de

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'de -Putin, Esenboğa Havalimanında resmi törenle karşılandı. Rusya Lideri buradaki törenin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti ve Erdoğan'la görüştü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı.  

Özel uçağı ile saat 13.08'de Ankara'ya gelen Putin ve beraberindeki heyeti, Esenboğa Havalimanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Rusya Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı.

Uçaktan indikten sonra tören kıtasını selamlayan Putin, Şeref Salonu'na girmeden aprona getirilen özel aracına binerek, konvoyu ile havalimanından ayrıldı. 

Üst düzey güvenlik önlemleri 

Putin'in Ankara'ya gelişi öncesinde, Esenboğa Havalimanı girişinde araçlar kontrol edilerek içeri alındı. Büyükşeref Salonu çıkışında ve apronda iki ülke bayrakları göndere çekildi. Havaalanında, Şeref Salonu binasının çatısında keskin nişancılar görev alırken, ambulanslar da hazır bulundu.

Öte yandan konvoyun geçeceği yol güzergahlarında üst düzey güvenlik tedbirleri alındı. Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Putin, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi tören

Putin, Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti. Rus ve Türk bayraklarını taşıyan atlı süvariler eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelen Putin'i, Cumhurbaşkanı Erdoğan sarayın ana giriş kapısında karşıladı.

Rusya ve Türkiye milli marşlarının çalınmasının ardından Putin, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı.

Milli marşların çalınması esnasında 21 pare top atışı yapıldı. Daha sonra, Putin ve Erdoğan, heyetlerini birbirlerine tanıttı. Erdoğan ve Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı girişinde de tokalaşarak poz verdi.

Törene, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım katıldı.

Putin, Anıtkabir'i ziyaret etti

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin 5. Toplantısı'na katılmak üzere Türkiye'ye gelen Vladimir Putin, Esenboğa Havalimanı'ndan Anıtkabir'e geçti.

Aslanlı Yol'dan yürüyen Putin, Atatürk'ün mozolesine üzerinde Rusya bayrağının renkleri mavi, beyaz, kırmızı şerit bulunan ve kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi bıraktı.

Çelengin önünde durduktan sonra başını önüne eğerek selam veren Putin, daha sonra protokoldeki yerine geçerek saygı duruşunda bulundu.

Putin, mozoleden ayrılırken, merdivenlerde beraberindeki heyetle fotoğraf çektirdi. Buradan Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Putin, Anıtkabir özel defterini imzaladı. 

Putin, Anıtkabir özel defterine, şunları yazdı:

"Rusya, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına derin saygı duyuyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanının ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin kurulmasında ortaya koyduğu katkıyı çok değerli buluyoruz.

Türk halkına saygılarımla..."

Doğalgaza indirim gelebilir mi?

Rusya devlet başkanı Putin'in kritik Türkiye ziyaretinin önemli gündem maddelerinden biri de doğalgaz indirimi... Ekonomi Bakanı Zeybekci geçtiğimiz gün, petrol fiyatlarındaki düşüşün doğalgaza yansımasının kaçınılmaz olduğunu ve fiyatlarda bir iyileşme beklediklerini söylemişti.

Zeybekci, Putin'in ziyaretinde gündem maddeleri arasında doğalgazın da yer aldığını, Türkiye'ye doğalgaz temininde Rusya'nın ağırlığının artmasıyla bir fiyat avantajının oluşabileceğini bildirmiş ve petrol fiyatlarındaki düşüşün zaman içerisinde doğalgaz fiyatlarına yansımasının olacağını ifade etmişti.

Putin'in temasları  

Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Putin için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda karşılama töreni düzenlenecek. Törenin ardından, Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baş başa görüşecek. 

Daha sonra, Erdoğan ile Putin'in eş başkanlığında, Türkiye Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyinin (ÜDİK) 5. Toplantısı gerçekleştirilecek. İki ülkeden ilgili bakanların da katılacağı ÜDİK toplantısında, ikili ilişkiler, kapsamlı şekilde ele alınacak, ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren temel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Putin ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda başbaşa görüşecek. Ardından heyetler arası görüşme yapılacak.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin onuruna akşam yemeği verecek.

Bu konularda ilginizi çekebilir