10 °C

Vekile 'padişah imtiyazları'nda imzalar geri çekildi

Vekile 'padişah imtiyazları'nda imzalar geri çekildi

ANKARA - Basına "vekillere padişah hakları" olarak yansıyan, milletvekillerini trafik cezalarından muaf tutan, kendilerine ve ailelerine ömür boyu kırmızı pasaport hakkı getiren ve kamuoyunda büyük tepki çeken yasa teklifinden imzasını geri çeken ilk parti MHP oldu. MHP'li Oktay Vural halkın sağ duyusu gereğince imzayı geri çektiklerini açıkladı. Bunun ardından CHP ve BDP de imzasını çekti. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise imzalarının arkasında olduklarını açıkladı.

Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi partinin ortak imzasıyla Meclis'e sunulan ve milletvekillerine yeni haklar tanıyan teklif, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmişti. 


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM Üyeliği Kanun Teklifi'nden imzalarını çektiklerini açıkladı. Cumhuriyet Halk Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği Kanunu Teklifinden imzalarını geri çekmiştir" denildi.

MHP ve CHP’nin ardından BDP de TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi’nden imzasını çekti.  BDP TBMM Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün kabul edilen ve milletvekillerine yeni haklar öngören TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi’nden MHP ve CHP’nin ardından BDP de imzasını çekti. Meclis'teki muhalefet partilerinin tekliften imzalarını çekmelerinin ardından, teklifte sadece AK Partili milletvekillerinin imzası kaldı. 

AK Parti düzenlemeyi savundu muhalefeti eleştirdi

Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM Üyeliği Kanun Teklifi'nden MHP'nin imzasını çekmesine ilişkin, “Biz attığımız imzanın doğru olduğuna yürekten inanıyoruz, yapılan düzenlemelerin doğru olduğuna inanıyoruz. Biz imzamızın elbette arkasındayız” dedi.

Geri çekilen tasarıda sağlanan ayrıcalıklar şunlardı:

[PAGE]

YASA TEKLİFİ
‘Protokolde 9 basamak terfi’, ‘trafikte geçiş üstünlüğü’, ‘ömür boyu kırmızı pasaport’un da yer aldığı teklifte milletvekillerine tanınacak yeni haklar şöyle sıralanıyor:

GİZLİ BÜTÇE 
Milletvekillerinin “temsil niteliği bulunan programları için yapmış oldukları giderler” TBMM bütçesinden karşılanacak.

MEZARA KADAR STATÜ 
Bir kez seçilen milletvekili, TBMM üyeliğinin tüm haklarından ölünceye kadar faydalanabilecek

PROTOKOL TERFİSİ 
Başkent protokol listesinde 22’nci sıradan 9 basamak yükselecek. 13’üncü sıraya geçerek orgenerallerin üstünde olacak.

AMBULANS GİBİ 
Vekillerinin resmi ziyaret ve programlarında araçlarına, ambulans, itfaiye ve takipteki polis araçları gibi geçiş üstünlüğü tanınacak.

KIRMIZI PASAPORT 
Sadece görev sırasında kırmızı pasaport kullanan milletvekilleri ve aileleri, teklifle ömür boyu bu haktan yararlanabilecek.

HARÇSIZ RUHSAT 
Halen uygulandığı gibi silah ruhsatı alabilecek. Bu ruhsatlarda süre kaydı aranmayacak. Bu belgeler için vergi ve harç alınmayacak.

ERKEN SEÇİM SÜBABI 
Maaşlarını 3 aylık peşin almaya devam edecek. Ancak ölüm, Cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde önceden verilen üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacak.

UNVAN KORUMASI 
Milletvekillerinin yasak olmayan işleri yaparken “TBMM üyeliği” unvanını kullanamayacakları öngörüldü.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap