5 °C

VIX, ABD verileri ve anketler

Üzeyir DOĞAN - Gedik Yatırım

VIX, ABD verileri ve anketler

Küresel piyasalarda Çin ile başlayan volatilite dalgası, her geçen gün farklı bir noktadan gelen haberlerle devam ediyor. Çin'de mini kara pazartesi olarak anılan sürecin, global piyasalardaki etkisinin en net görüldüğü yerlerden biri S&P volatilite endeksi VIX oldu. Geçtiğimiz ay 40'ın üzerine çıkan VIX endeksi son dönemde 20'li seviyelere kadar gerilemiş olsa da risk algısının hala yüksek olduğu görülüyor. 

Önümüzdeki dönemde VIX'te 30 üzerine çıkılacak ve bu seviye üzerinde kalıcı bir trend oluşacak olur ise BİST ve TL'deki zayıflık bir süre daha devam edebilir. Son dönemde küresel piyasalarda yükselen riski en iyi ölçen göstergelerden biri olan VIX'in bu nedenle yakından takip edilmesi gerekiyor. VIX yeniden 30'un üzerine çıkacak ve burada kapanışlar yapacak olur ise portföylerin riskini ve volatilite duyarlılığını bir miktar düşürmek faydalı olacaktır.

Geçtiğimiz hafta sert bir şekilde yukarı yönlü revize edilen ABD büyüme rakamının ardından bu hafta Cuma günü açıklanacak istihdam verileri ekonominin gidişatı konusunda daha net fikirler sunacaktır. Ağustos ayı verileri mevsimsel etkilerle beklentilerden en çok sapan ve aynı şekilde sonraki ay en çok revizyona uğrayan verilerden biri olduğu için geçtiğimiz ay açıklanan veri de bu ay revizyon sonrası daha net bilgi verecektir. Bu nedenle eylül verisi ile birlikte ağustos verisinde olacak revizyon da önemli olacaktır. İstihdam verilerinden önce Perşembe günü açıklanacak olan eylül ayı ISM imalat sanayi verileri de volatiliteyi artırabilir.

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan anketlerde aday etkisini ölçmek mümkün değildi. Özellikle 7 Haziran seçimlerinde düşük farklarla milletvekili kazanımları ve kayıplarının olduğu bölgelerde yapılacak anketler, milletvekili sayıları üzerine yapılan senaryolar piyasada ciddi anlamda volatilite oluşturabilir. 7 Haziran seçimleri tecrübesi olan piyasanın seçim öncesinde de sonrasında da tek bir senaryoya göre fiyatlamaya gitmesi çok mümkün görünmüyor. Bu nedenle bu seçim döneminde volatilite oldukça yüksek seyredebilir ve geniş bir kanal oluşabilir. Bu dönemde coşkuya ya da paniğe kapılmak ciddi zararlar oluşmasına neden olabilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.