Vodafone Arena'da sona doğru

Beşiktaş’ın Dolmabahçe’de yapımına devam edilen stadının çatı inşaatında sona gelindi

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Beşiktaş’ın Dolmabahçe’de yapımına devam edilen stadı Vodafone Arena'nın çatı inşaatında sona gelindi. Yeşil sahanın bulunduğu bölümde inşaatı süren çelik çatı iskeleti önümüzdeki günlerde vinçlerle kaldırılarak yerine yerleştirilecek. 41 bin 903 kişilik stadyumun 2015 yılında hizmete açılacağı belirtildi.

Dolmabahçe'de 1947 yılında yapılarak hizmete açılan Beşiktaş stadyumu 2 Haziran 2013 tarihinde yıkımına başlanmıştı. Bu stadyumun yerine yapımına başlanan Vodafone Arena projesinde kaba inşaat geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Yeşil sahanın bulunduğu bölümde stadın üstünü kapatacak çatı kısmının çelik iskeletinin inşaatında ise sona gelindi. Çatı çelik iskeleti tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde vinçlerle kaldırılarak yerine yerleştirilip sabitlenecek. Çatının yerine yerleştirilmesinin ardından sahanın çimlendirilmesine geçilecek. Vodafone Arena'nın 2015 yılı içinde hizmete açılması planlanıyor.

Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu

Şantiyesinde 24 saat aralıksız çalışmanın devam ettiği 41 bin 903 kişi kapasiteli ve iki katlı olarak planlanan yeni stat bittiğinde Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olacak. Beşiktaşın yeni stadyumu, dünya çapında yeni stadyumlarda hayata geçirilen zengin içerikli dijital ekran çözümleri ile geniş bant mobil ve wi-fi ağıyla donatılacak. Stadyumun farklı noktalarına yerleştirilecek interaktif ekranlar ile taraftar röportajları, istatistikler, promasyonlar ve o an oynanan diğer müsabaka sonuçları yayınlanacak. Stadyum ayrıca halkın eğlence ve zaman geçirme ihtiyacını karşılar nitelikte dizayn edilecek. Yeni stadyum eğlence merkezi, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak da hizmet verecek.

Beşiktaş’ın yeni stadyumunun özellikleri;

Tamamı kapalı tribünler

90 derece görüş açısı

Açılır kapanır koltuklar

Alttan ısınma

İki kat tribün yapısı

600 araç kapasiteli kapalı ve açık otopark

Loca-VIP tribün

Koltuk kapasitesi: 41.903

Loca sayısı: 147

Loca koltuk toplam sayısı: 1903

VIP koltuk sayısı: 2100

Engelli koltuk kapasitesi: 81 engelli koltuğu + 81 refakatçi (toplamda 162 koltuk)

Etiketler