9 °C

Yabancı AK Parti ve MHP koalisyonu diyor

Capital Economics Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jackson ve Toronto Dominon Securities Gelişen Piyasalar Stratejileri Başkanı Maggio en olası koalisyonun AK Parti ve MHP arasında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Yabancı AK Parti ve MHP koalisyonu diyor

Uluslararası finans uzmanları Türkiye'de 7 Haziran genel seçiminin ardından koalisyon kombinasyonlarını ve erken genel seçim senaryolarını değerlendirdi. 

Londra merkezli Capital Economics'in Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti William Jackson, seçimlerin ardından mevcut durumda ne olacağını bilmenin zor olduğunu ancak, en olası senaryonun AK Parti'nin MHP ya da HDP ile koalisyon yapması olduğunu kaydetti. 

"Fakat bu durumda partilerin nasıl bir tavizde bulunacağı net değil. Neticede Türkiye'de on yıldan fazladır herhangi bir koalisyon müzakeresi hiç olmadı" diyen Jackson, seçiminin ardından sandıktan çıkan sonucun oldukça zorlu bir tablo ortaya çıkardığını vurguladı. 

William Jackson, "Öte yandan koalisyon görüşmelerinin dikkate değer bir şekilde yarı yolda çökme tehlikesi söz konusu. Bu durumda AK Parti tek başına azınlık hükümeti oluşturmak isteyebilir. Ya da yeniden genel seçim yapılır. Sonuç olarak, Türkiye'de önümüzdeki haftalarda bir dizi belirsizlik beklentisi var. Bunun finans piyasalarında ağırlığını hissettirme olasılığı olduğunu düşünüyorum" dedi. 

"Piyasalar koalisyonu olumlu karşılayabilir"

Toronto Dominon Securities Gelişen Piyasalar Stratejileri Başkanı Christian Maggio ise önümüzdeki günlerde koalisyon kurulabileceğine dair bir işaretin verilmesi halinde bunun piyasalar tarafından olumlu karşılanabileceğini belirtti. 

Öte yandan olası koalisyon müzakerelerinin hemen bir sonuca ulaşamayabileceği uyarısında bulunan Maggio, "Partiler arasındaki herhangi bir birliktelik konusunda aşırı heyecanlanmamak gerekiyor. Çünkü ortaklıklar kırılganlığını koruyabilir. Eğer bir uzlaşı olacaksa biz bunun AK Parti ve MHP arasında olabileceğini düşünüyoruz" dedi. 

Önümüzdeki dönemde koalisyon ve genel seçim belirsizliklerinin gölgesinde Türk Lirası'nın değer kazanması ihtimalini düşük olasılık olarak değerlendiren Maggio, yılın geri kalanında doların 3 liraya yükseldiğinin görülebileceğini kaydetti. 

Maggio, AK Parti ve CHP'nin siyasi olarak uzun döneme yayılmış anlaşmazlıkları nedeniyle koalisyon ortağı olma olasılığının düşük olduğunu belirterek, AK Parti ve MHP'nin seçmen tabanları arasında daha fazla ortak nokta olduğunu vurguladı. 

"AK Parti+MHP: Çok olumlu" 

Toronto Dominon Securities olası koalisyon senaryolarına ilişkin yatırımcılara yönelik bilgi notunda orta vadede AK Parti-MHP koalisyonunu "çok olumlu", "AK Parti-HDP" koalisyonunu "pozitif" olarak değerlendirdi. 

Öte yandan kuruluş, CHP-MHP koalisyonuna HDP'nin dışardan destek vermesi ya da CHP-HDP koalisyonuna MHP'nin dışardan destek vermesine dayalı senaryoları orta vadede "çok negatif" olarak değerlendirirken, AK Parti'nin azınlık hükümeti kurarak HDP ya da MHP'den dış destek almasına dayalı senaryoyu ise "negatif" değerlendi. 

S&P ve Fitch değerlendirdi, Moody's sessiz 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da seçimin ardında oluşan tablonun olası ekonomik yansımalarına ilişkin öngörülerini açıklamaya başladı. Hafta başında ilk olarak Standard & Poor's, seçim sonucunun kredi notları üzerinde ani etkisi olmadığını açıkladı. 

Fitch Ratings ise seçim sonucunun Türkiye'de siyasi ve ekonomik politika belirsizliğini artırdığını duyururken, "AK Parti, dışarıdan HDP ya da MHP'nin desteği ile azınlık hükümeti oluşturmaya çalışabilir. CHP + MHP + HDP koalisyonu olasılığı ise MHP ve HDP arasındaki antipati sebebiyle olası görünmüyor. Eğer 45 gün içerisinde hükümet kurulamazsa, yeniden genel seçim çağrısı yapılabilir ve bu politik belirsizliğin devam edebileceği anlamına gelir" açıklamasını yapmıştı. 

Moody's ise genel seçimin ardından henüz bir değerlendirmede bulunmadı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.