5 °C

Yangın helikopteri baraj gölüne düştü

İzmir Gümüldür'deki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışan yangın söndürme helikopteri, "bambi" olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması nedeniyle baraj gölüne düştü. Helikopterdeki 5 personelden biri hafif şekilde yaralandı.

Yangın helikopteri baraj gölüne düştü

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarında dün öğleden sonra makilikte başlayıp rüzgarın etkisiyle 100 hektarlık ormanlık alana yayılan yangını söndürme çalışmalarına katılan helikopter, sabah saat 06.20 sıralarında Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalışırken bambisinin sudaki bir cisme takılması sonucu düştü.

Diğer söndürme helikopterinin durumu bildirmesi üzerine yerdeki görevliler kurtarma çalışmalarına başladı. Tahtalı Barajı görevlileri botla helikoptere ulaşırken bir başka yangın söndürme helikopterinden baraj gölüne can simidi atıldı.

Biri hafif yaralı 5 personel bota alınarak kurtarıldı.

Helikopter personelinin sağlık durumu iyi

Helikopterdeki 5 personelden Muhterem Gürtekin (49) hafif yaralandı. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınan Gürtekin'in hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Kurtarılan pilot Alperen Aydın (30), pilot Dimitri Kazov (39), pilot Aleksei Votintcev (28) ve görevli personel Aleksandr Kamornikov, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesine getirildi.

Kontrol amaçlı beyin tomografileri çekilen Aydın, Kazov, Votintcev ve Kamornikov'un sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

"Bambi sudaki bir cisme takılmış"

Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Albay, düşen helikopterdeki personelin kurtarıldığını belirterek, "Çok şükür kaygılanacak bir durumları yok. Hepsi kurtarıldı." dedi.

Aybal, helikopterin, Menderes ilçesindeki orman yangınına müdahale etmek için Tahtalı Barajı'ndan su almaya çalıştığını kaydederek "Su almaya çalışırken bambisi su içindeki bir cisme takılmış. Bunun sonucu helikopter su düştü. Olayı gören diğer helikopter personeli durumu yerdeki görevlilere haber verdikten sonra baraj görevlileri botla olay yerine gitti. Bu sırada söndürme helikopterimizden baraj gölüne can simidi atıldı. Helikopterdeki 5 personel de bota alınarak kurtarıldı. Çok şükür sağ salim şekilde kurtarıldı. Tehlikeli bir durumları yok, bir personel hafif şekilde yaralı. Ambulanslarla İzmir'e gönderildi." diye konuştu.

İzmir'in ciğerleri yok olduİzmir'in ciğerleri yok oldu

İzmir'de orman yangını: 13 hava aracı müdahale ediyorİzmir'de orman yangını: 13 hava aracı müdahale ediyor

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.