7 °C

Yaş meyve sebze ihracat sezonu ekimde başlıyor

AYMSİB Başkanı Satıcı, 500 milyon dolarlık ihracat hedefini yakalayacaklarını söyledi.

Yaş meyve sebze ihracat sezonu ekimde başlıyor

ANTALYA - Yaş meyve sebzede 2010-2011 ihracat sezonunun Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlayacağı bildirildi.

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı, yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftadan itibaren narda hasat döneminin, ekim ayının ikinci haftasında ise sebze, Kasım ayından itibaren de domates ihracatının başlayacağını söyledi. İhracatta şu anda bir sorun görünmediğini belirten Satıcı narda ise kalite sorunu yaşanabileceğini kaydetti. Ağustos ayında aşırı sıcaklar nedeniyle narda "Güneş yanığı" ortaya çıktığını, bunun da narda kaliteyi olumsuz etki yapacağını anlatan Satıcı, şöyle konuştu:

"Narda aşırı sıcaklar nedeniyle güneş yanığı ve çatlaklar meydana geldi. Bu da kaliteyi düşürüyor. İhraç edilecek kaliteli nar bulmakta sıkıntı var. Ancak diğer ihraç ürünlerinde şimdilik sıkıntı görünmüyor. İhracatı hızlandırmak için sektörle ilgili kamu kurumlarından bazı uzmanlar Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde faaliyette bulunan Kontrol Laboratuvarı'nda görevlendirildi. Böylece ihracatın yoğun şekilde yapıldığı Toptancı Hali'nde ihracat işlemleri kısa sürede yapılacak."

Satıcı, üreticilerden sağlıklı ve kaliteli gıda üretmek için tarım danışmanlarıyla çalışmalarını ve hasat sürelerine uygun davranmalarını istedi. Yılın başında Antalya'dan yaş meyve sebze ihracatında 500 milyon dolarlık hedef ortaya koyduklarını anımsatan Satıcı, "500 milyon dolarlık ihracat hedefini yakalayacağız. Şu anda ihracatta sorun görünmüyor"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap