16 °C

Yeni Anayasa mektubu gönderildi

TBMM Başkanı Kahraman, yeni Anayasa için liderlere mektup gönderdi. Mektupta kurulacak komisyonda yer alacak üyelerin 25 Ocak'a kadar bildirilmesi istendi.

Yeni Anayasa mektubu gönderildi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti, CHP, HDP ve MHP liderlerine yazdığı mektuplar, liderlerin Meclis'teki makamlarına iletildi. Kahraman bugün yaptığı açıklamada Meclis'teki parti liderlerine mektup göndereceğini bildirmişti.

Alınan bilgiye göre Kahraman'ın, yeni anayasa çalışmaları için AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye hitaben yazdığı mektuplar, liderlerin Meclis'teki makamlarına iletildi.  

Kapalı zarf içinde gelen mektupların açılmadan liderlere verileceği öğrenildi. 

Üyeler 25 Ocak'a kadar belli olacak

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis'te grubu bulunan 4 partinin liderine yazdığı mektupta, kurulacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu için 25 Ocak Pazartesi gününe kadar üyelerin bildirmesini istedi.     

Kahraman, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Mevcut anayasamıza yönelik olarak gerek siyasi partiler gerekse sivil toplum örgütleri ve toplumun farklı kesimleri tarafından yoğun eleştiriler geldiği malumlarınızdır. Bunun yanı sıra siyasi partilerin seçim beyannamelerinde anayasa değişikliği vaadinde bulundukları bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan kısmi değişiklikler, bütüncül bir bakış açısının bulunmayışı yüzünden ihtiyaca cevap verememiş, Anayasa'daki 177 maddenin 113'ü değiştirildiği halde toplumda istenen memnuniyet oluşmamıştır. Anayasanın yeniden ele alınmasının bir zaruret olduğu yönündeki toplumsal kanaatte bir farklılaşma olmamıştır. 

Başbakan Davutoğlu'nun, yürüttüğü temaslar çerçevesinde, 24. Dönem'de sonuçlandırılamamış çalışmaların devamı istikametinde bir mutabakata varıldığını aktardığı hatırlatılan mektupta, şunlar kaydedildi: 

"O nedenle, anayasa çalışmalarını tekrar ele almak ve toplumun beklentilerine uygun olarak hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine dayalı yeni bir anayasa taslağının Meclis'e getirilmesi gayesiyle, makul sürede çalışmalarını tamamlamayı hedefleyen bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulacaktır. Kurulacak komisyona partinizi temsilen üç sayın üyenin isimlerini, 25 Ocak 2016 Pazartesi gününe kadar bildirilmesini rica eder, yakın ilgi ve desteğinizi göstermeniz temennisiyle hayırlı çalışmalar ve neticeler dilerim."

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.