15 °C

Yeni kimlikler 3-3,5 yılda yaygınlaşacak

İçişleri Bakanlığı, yeni kimlik kartları çalışmasının 3-3,5 yıl içinde tamamlanacağını bildirdi.

Yeni kimlikler 3-3,5 yılda yaygınlaşacak

İçişleri Bakanlığı, yeni kimlik kartları çalışmasının 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
"Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden "mevcut nüfus cüzdanı"nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamalarında doğum, kayıp veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda, yeni kart düzenleninceye kadar on beş gün geçerli Geçici Kimlik Belgesi düzenlenmekte ve belgenin Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden doğruluğu da kontrol edilebilmektedir.

Yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen Geçici Kimlik Belgesi ve mevcut nüfus cüzdanlarının vatandaşlarımızın iş ve işlemlerinin yürütülmesinde geçerli olduğunun bilinmesi hususu kamuoyuna duyurulur."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap