19 °C

Yeni koronavirüs tedbirleri genelgesi açıklandı

İçişleri Bakanlığı yeni koronavirüs tedbirleri genelgesi yayımladı. 81 ilin valiliğine gönderilen koronavirüs tedbirlerine göre ev dışındaki tüm alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi.

Yeni koronavirüs tedbirleri genelgesi açıklandı

Kovid-19 vaka sayılarında yaşanan artış hükümeti harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda yeni koronavirüs tedbirleri alınmasına karar verildi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine alınan yeni koronavirüs tedbirleri genelgesi 81 ilin valiliklerine gönderildi.

Kamusal alanda maske zorunlu

Yeni koronavirüs tedbirleri genelgesi ile tüm kamusal alanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. Buna göre, meskenler hariç kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu taşıma araçları, işyerleri, fabrikalar v.b. tüm alanlarda vatandaşlar istisnasız maske takmak zorunda olacak.

Gece yarısından sonra müzik yasak

Bunun dışında restoran, kafe ve eğlence yerlerinde saat 24.00'ten sonra her türlü müzik yayını yasaklandı. Bu konuda mülki idare amirlerinin koordinasyonundaki kolluk birimleri ve yerel yönetimler denetimler yapacak ve gerekli tüm tedbirleri alacak.

Toplu taşımada yolcu kapasitesi azalacak

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

Denetimler artacak

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgelerinde belirtilen Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

Uymayanlara ceza geliyor

Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap