7 °C

Yeni parti 1 Kasım'da kuruluyor

Kurtulmuş'un kuracağı yeni partinin Milli Görüş'e sahip çıkacağı, SP'nin devamı görüntüsü vermeyeceği belirtiliyor.

Yeni parti 1 Kasım'da kuruluyor

ANKARA - Saadet Partisi ve Necmettin Erbakan ile yollarını ayıran Saadet Partisi eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un, yeni kuracağı partinin hazırlıkları tamamlandı.

Yeni partinin 1 ya da 2 Kasım'da kurulması beklenirken, kongrenin de 21 Kasım'da yapılacağı ifade edildi. Partinin genel merkez binasının ise, AKP Genel Merkez binasının da olduğu Söğütözü semtinde olacağı belirtildi.

Numan Kurtulmuş'un yeni parti için başladığı çalışmaların tamamlandığı belirtilirken, teknik ve alt yapı çalışmaların da son bir kez gözden geçirildiği ifade edildi. Şu ana kadar partinin isminin ne olacağı konusunda kamuoyu bilgilendirilmezken, ismin belirlendiği ancak, yeni partinin isminin de kuruluş dilekçesinin verileceği gün açıklanacağı kaydedildi.

Kurtulmuş'un yeni kuracağı partiye kamuoyunun da yakından tanıdığı isimlerin davet edildiği ve bu isimlerin kurucular arasında yer alacağı ifade edildi.

Öte yandan parti tüzüğü çalışmalarında son aşamaya gelindiği ve bazı hukukçuların son bir kez gözden geçirdiği öğrenildi. Yeni kurulacak parti tüzüğünün çalışmaları sırasında, Türkiye'de mevcut ve kapanan siyasi partilerin tüzüklerinden de yararlandığı belirtildi.

Bu arada yeni partinin teşkilat yapılandırmalarının hızla yapılacağı ve 2011 genel seçimlerine de yetişeceği dile getirilirken, Kurtulmuş'un kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda genel seçimlere çok iddialı gireceklerini anlattığı kaydedildi. Kurtulmuş'un kapalı toplantılarda yeni kuracakları partinin Milli Görüş çizgisine sahip çıkacağı ancak, Milli Görüş'ün devamı yani, SP'nin devamı gibi bir parti görüntüsünü çizmeyeceği de kurmaylarına anlattığı kaydedildi. 2011 genel seçimlerinde seçimlere girebilmesi için YSK'nın tüm istediği yasal şartlarının yerine getirildiği, parti logosunun da belirlendiği ifade edildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.