11 °C

Yeni sınır kapıları geliyor

Artan dış ticaret hacmine paralel olarak, mevcut kapıların yetersiz kalması nedeniyle Bakan Yazıcı, Irak, Gürcistan ve İran ile yeni sınır kapıları açılması için çalışma başlattı.

Yeni sınır kapıları geliyor

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Irak, Gürcistan ve İran ile yeni sınır kapıları açılması için çalışma başlattı.

Bakan Yazıcı, Türkiye'nin artan dış ticaret hacmine paralel olarak, mevcut kapıların yetersiz kalması nedeniyle Irak, Gürcistan ve İran ile yeni sınır kapıları açılması için çalışma başlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınan bilgiye göre, Türkiye'nin son yıllarda artan dış ticareti, mevcut sınır kapılarının da yükünün artmasına neden oldu. Komşu ülkelerle ortak sınır kapıları açılması amacıyla uzun süredir temaslarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Gürcistan, Irak ve İran ile toplam 9 yeni sınır kapısının 2 yıl içinde açılması için talimat verdi.

Bu kapsamda, Türkiye-Gürcistan arasında Çıldır/Aktaş (Ardahan), Canbaz Demiryolu Kapısı (Ardahan), Muratlı (Artvin) ve Camili (Artvin) sınır kapıları, Irak ile Aktepe (Şırnak), Ovaköy (Şırnak), Derecik (Hakkari),

Üzümlü (Hakkari) sınır kapıları, İran ile de Iğdır'da Dilucu sınır kapıları açılacak.

Gürcistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son 8 yılda 5 kattan fazla artarak 1 milyar doları aşması, yeni sınır kapılarının açılmasını da zorunlu hale getirdi. İki ülke arasında faaliyette olan Sarp ve Türközü

sınır kapılarına ilave olarak 4 yeni kapı daha eklenecek. Türkiye'nin son dönemde ticaretini artırdığı bir başka sınır komşusu da Irak. İki ülkenin 8 milyar dolara yaklaşan dış ticareti, yılda 1,6 milyonu aşan araç trafiği nedeniyle Habur Sınır Kapısı yetersiz kaldı. Geçen hafta Türkiye'ye gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin de katıldığı Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Komitesi toplantısında Habur'un batısında Aktepe-Bacuka (Şırnak) bölgesinde bir sınır kapısı açılması kararlaştırıldı.Dış ticaret hacmi 11 milyar doları aşan Türkiye ile İran arasında mevcut durumda Esendere (Hakkari), Kapıköy (Van) ve Gürbulak (Ağrı) sınır

kapıları faaliyette bulunuyor. Bunlara, Azerbaycan/Nahçivan'a yönelik olarak da hizmet veren Iğdır'da Dilucu Sınır Kapısının eklenmesi  amaçlanıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.