9 °C

Yeni teşvik paketi yolda

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hem yatırımı teşvik edecek, hem istihdamı artıracak yeni bir paket açıklanacağını belirtti.

Yeni teşvik paketi yolda

Mehmet KAYA

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu Türk-İş Konfederasyonunu ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Kıdem tazminatı konusunda özel bir düzenlemenin şu anda olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Bunlar hep konuşulacak. Kimseyi mağdur etmeden, işçilerimizin hukuklarını hiç bir şekilde zedelemeden bu hususları hep berabar ele alacağız" dedi. 

Türk-İş ziyareti sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Yeni teşvik paketi yolda

"Türkiye ekonomisinin yapısı bu etkiyi absorbe ediyor. Bizim finansal sistemimizdeki güçlü yapıyı koruma yanı sıra üretim ve istihdamı artırmalıyız.Ciddi teşvik paketi üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Bakanlar Kurulu’na sunumlar yapıldı.Merkez Bankası, BDDK, SPK’nın katıldığı toplantıda, istihdamın ve üretimin artması için yapılması gerekenleri konuştuk.İşgücüne katılım olağanüstü arttığı için mevcut yatırımlar tamamına iş bulmaya yetmiyor. Önceki günkü Bakanlar Kurulu’nun ardından EKK toplandı. Önümüzdeki hafta da (aday belirleme süreci yoğunluğunu göze alarak) açıklamayı düşünüyoruz. Hem yatırımı teşvik edecek, hem istihdamı artıracak düzenleme öngörüyoruz.

Taşeron işçiler

6 bin 300 işçimizle ilgili yasal süreç var (mahkeme), taşeronlarla ilgili genel düzenleme konusunda bütün bakanlıkları görevlendirdik. Kriterler belirlenecek, bunu kalıcı olarak çözmek üzere adım atıyoruz. Bu çalışma kendi içinde yürürken, belli alanlarda kamunun ihtiyaç hissettiği alanlar var. Bu miktarın kadroya alınması, diğerlerinin hukuki haklarının tazmini konusunda bir çalışma yapılıyor. Geniş alandaki düzenlemelerle ilgili çalışmalar ise sürüyor."

'Kıdem'de özel bir çalışma yok

Kıdem tazminatı konusunda ise özel bir düzenlemenin şu anda söz konusu olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Bunlar hep konuşulacak. Kimseyi mağdur etmeden, işçilerimizin hukuklarını hiç bir şekilde zedelemeden bu hususları hep beraber ele alacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu'na iki maaş yanıtı

Başbakan, dün partisinin grup toplantısında "emeklilere iki maaş" vaadinde bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için ise şu sözleri sarfetti:

SSK Genel Müdürü olarak, o günkü politikaların mesulü olan birisi bugün, çok rahat bir şekilde halka dönüp, 'Size iki maaş vereceğim, bunu da noterlikten tasdik.' Verirsin de kimin cebinden veriyorsun. Nasıl veriyorsun? Kılıçdaroğlu şimdiden sahip olmadığı bir mirası, oluşmasında hiçbir katkısı olmadığı bir mirası, şimdiden yeme hesabı içerisinde ama milletimiz buna bu imkanı vermez.

Arınç-Gökçek tartışması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek arasındaki gerilime de değinen Davutoğlu, "Her iki tarafın da delillendirilmemiş konuların kamuoyuyla paylaşılmasına karşıyım. Bunun önce partide gündeme getirilmesi lazım. Bir tek konuda tahammül gösteremem, kamuoyu nezdinde paylaşılması. Herkes kendi görevini yapmalı, başka alanlara girmemelidir. Bu konuda kimsenin ayrıcalığı yok. Bu tartışma bence kapanmıştır. Bundan sonra ortaya çıkabilecek başka tartışmalar için de parti disiplin kuralları işletilecektir. Partinin yıpratılmasına ilişkin davranışlara müsamaha göstermeyceğiz" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.