8 °C

Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı yarın açılacak

Tek yönde saatte 2 bin 400 yolcu taşıyacak teleferik hizmetlerinden Ankaralılar ücretsiz yararlanacak

Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı yarın açılacak

ANKARA - Tek yönde saatte 2 bin 400 yolcu taşıyacak Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı yarın hizmete açılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yazılı açıklamada, yaklaşık 6 aydır devam eden çalışmaların tamamlandığını ve test sürüşlerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Teleferik hattının Şentepelileri kent merkezine daha hızlı ulaştıracağına işaret eden Gökçek, "Projemiz ve devamında gelecek yeni hatlar şimdiden Türkiye'ye örnek olmaya başladı. Tek yönde saatte 2 bin 400 yolcu taşıyacak teleferik, Şentepe Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro İstasyonu arasında hizmet verecek. Ayrıca Ankaralılar, teleferik hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak" ifadelerini kullandı.

Şentepe-Kızılay yolculuk süresi 25 dakika

Yenimahalle metro durağındaki istasyonundan kalkacak teleferik, Şentepe merkeze kadar apartmanların yaklaşık 7 metre üzerinden yol alacak. 4 durak boyunca 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek.            

Otobüsle veya özel araçlarla 25-30 dakika süren yolculuk süresi, teleferikle 13,5 dakikaya inecek. 11 dakikalık metro süresi buna ilave edilince şu anda 55 dakikayı bulan Kızılay-Şentepe arası yolculuk yaklaşık 25 dakikada tamamlanacak.

Kabinler, kamera sistemleri ve mini ekranlarla donatıldı. Ayrıca oturma yerleri de yerden ısıtmalı yapıldı.

Yenimahalle-Şentepe hizmete açılma töreni yarın 13.00'te yapılacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.