8 °C

Yerli otomobilde son durum mayıs ayında açıklanacak

Sanayi Bakanı Fikri Işık, "Aksilik olmazsa mayıs ayı sonunda yerli otomobil çalışmalarında gelinen noktayı kamuoyuyla paylaşacağız" dedi

Yerli otomobilde son durum mayıs ayında açıklanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bakanlıkta düzenlenen yerli dizel motor üretimi toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Fikri Işık, "TÜBİTAK'ta usulsüz işe alım gerçekleştirdikleri ve terör örgütüne para topladıkları" iddiasına yönelik soruşturma kapsamında 16 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili soru üzerine, "Yargı darbesi girişimini hep birlikte gördük. Yetkisi olmayan bir mahkemenin iki hakiminin, nasıl kendi yetki ve sorumluluğunu aşarak, bu örgüt üyelerine yardım etmek için onları salıvermek, sonra da yurt dışına kaçışlarına imkan sağlamak için gayret ettiklerini gördük" diye konuştu. 

'Eğer suçsuzsanız niye yurt dışına kaçıyorsunuz?'

TÜBİTAK'la ilişiği kesilen isimlerle ilgili adli soruşturma yürütüldüğünü belirten Işık, soruşturma kapsamında 16 kişinin gözaltına alındığını, 11 şüphelinin ise yurt dışına kaçtığını söyledi. Söz konusu durumun "çok ibretlik" olduğunu dile getiren Işık, şunları kaydetti: 

"Eğer suçsuzsanız niye yurt dışına kaçıyorsunuz? Gelin ifadenizi verin, aslanlar gibi kendinizi savunun, aklanın ve toplumda alnı açık, başı dik gezin. Bunların bir örgüt yapısı içinde hareket ettiğine dair hiçbir şüphe taşımıyoruz. Zaten göreve gelir gelmez yaptığımız incelemede, bir örgüt yapısı içinde TÜBİTAK'a eleman, araştırmacı alınıyor... Araştırmacı alınırken yapılması gereken mülakat TÜBİTAK içinde olmalı ama bunlar, mülakatı abileri vasıtasıyla yapıyorlar. Yani TÜBİTAK'ta amirler vasıtasıyla değil de abiler vasıtasıyla mülakat yapıyorlar. Veya bir bilimsel araştırma gemisinde, bilimsel araştırma dışında her şeyi yapıyorlar. Kendilerine o kadar fazla güvenmişler ki 'bu yanlış yaptığımız işlerin bir gün bizden hesabı sorulur' diye hiç akıllarına getirmemişler. Şimdi yargı bu soruşturmayı yürütüyor ve soruşturma sonucunda, suçsuz olanın aklanması, suçlu olanın da hakettiği cezayı alması bizim en önemli beklentimiz." 

Işık, göreve gelir gelmez amirinden değil de abisinden talimat alanlarla yollarını ayırdıklarını dile getirerek, "Adalet sistemimiz, yanlış yapanın, yaptığı yanlışın tescili ve gerekli cezanın verilmesi konusunda da gereken çalışmayı yapmak durumunda, şu anda da yapılan bu. Bu soruşturmaların sonucunda, inşallah bir daha ülkemizde hiçbir yapının devlet içinde çöreklenip, devleti içten ele geçirmesine müsaade etmeyecek bir zeminin oluşmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı. 

'Yerli otomobilde belirli aşamaya geldik'

Yerli otomobil çalışmalarında, son durumun sorulması üzerine Işık, bakanlık görevini devraldığı günden itibaren en fazla odaklandığı konularından birinin yerli otomobil olduğunu söyledi. "Türkiye, keşke devrim otomobil hikayesini başarıyla sürdürebilseydi" diyen Işık, o dönemde Güney Kore'nin açlıkla mücadele ettiğini bugün ise dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden bir kaçının Güney Koreli olduğuna dikkati çekti.  

Türkiye'nin iç pazar büyüklüğü ve bölgedeki stratejik konumunun yerli otomobil üretmek için son derece müsait olduğunun altını çizen Işık, 1 yıldır çalışmaları sürdürdüklerini ve belirli aşamaya geldiklerini anlattı.  

'Üretimle ilgili destek ve teşviklerimiz olacak'

Yerli otomobil Ar-Ge'sinin TÜBİTAK, mühendislik ve dizaynın özel sektör ve TÜBİTAK'ın içinde bulunduğu bir şirket, üretimin ise tamamen özel sektör tarafından yapılacağını ifade eden Işık, şöyle konuştu: 

"Aksilik olmazsa mayıs ayı sonunda yerli otomobil çalışmalarında gelinen noktayı kamuoyuyla paylaşacağız. Mayıs ayı sonu itibarıyla hedefimiz, özellikle üretime talip olacak yerli babayiğitleri davet etmek, bu konuda çağrıya çıkmak. Hükümet olarak yerli otomobil markasının çıkması için her türlü kararlılığa ve desteğe sahibiz ama üretimi devlet yapmayacak. Üretimi özel sektör yapsın istiyoruz. Ar-Ge noktasında zaten tüm üreticilere desteğimiz sürüyor, yerli otomobille ilgili de Ar-Ge konusunda desteğimiz sürecek. Mühendislik ve dizayn konusunda da belirli bir süre desteğimiz sürecek. Yerli üretimle ilgili destek ve teşviklerimiz de mutlaka olacak. Yani projenin arkasında hükümet olarak biz duracağız ama üretimi özel sektör yapacak.  

Bu konuyla ilgili çalışmalarımız olgunlaşma noktasına geldi, inşallah bu ay içinde son rötuşları da yaptıktan sonra sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. Burada dikkatli bir yol izlemeye çalışıyoruz, bize güvenen insanları milletimizi tekrar hayal kırıklığıyla baş başa bırakmak istemiyoruz onun içinde kılı kırk yaran bir titizlik içinde çalışıyoruz. Çalışmalar artık olgunlaşma noktasına geldi, önümüzdeki günlerde detayları sizlerle paylaşıp, babayiğitleri 'hadi buyurun' birlikte başlayalım noktasında davet edeceğiz." 

'Bölgesel uçak Türkiye için lüks değil'

Işık, "Türkiye'nin yerli uçak üretecek altyapısı nedir?" sorusuna ise ölçek ekonomisi bazında imkan olan her alanda, yerli üretime odaklanmak durumunda olduklarını söyledi. 

Türkiye'nin iç pazar açısından güçlü ve stratejik konum açısından da çok önemli bir pazarın tam ortasında bulunduğuna dikkati çeken Işık, "3 saatlik bir uçak yolculuğuyla 1 milyarın üzerinde hem de gelir düzeyi çok yüksek insanlara ulaşıyorsunuz. Böyle bir konumda, sizin kendi imkanlarınızı kullanmamanız düşünülemez. AK Parti iktidarının diğer iktidarlardan en önemli farkı, yerli ve yenilikçi üretime yoğunlaşması, bunu yaparken de yeşil üretimi ihmal etmemesidir" şeklinde konuştu. 

Işık, sivil ve askeri amaçla kullanılabilecek bölgesel uçak yapılmasının, ülke için bir lüks olmadığını vurgulayarak, "Türkiye bunu yapabilir, yapmalıdır ve yapacaktır. Önümüzdeki süreçte, Türkiye'de bugüne kadar üzerinde çok da kafa yorulmayan pek çok proje duyacaksınız. Biz insanımıza güveniyoruz. Türkiye'nin en büyük kaybı, kendi insanına güvenmemesi ve öz güven olmamasıydı. Türkiye AK Parti iktidarlarında bunu da kazandı. Evet biz yerli uçağı yaparız, bunu yapmak için altyapımız var, yeterli insan kaynağımız var. Bunu yapmak için dünya ile çok iyi entegre olacak bir sanayi altyapımız da var" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'de, dünyanın en iyi helikopterlerini, en kritik parçalarını üreten sanayiciler bulunduğuna işaret eden Işık, şöyle devam etti: 

"Helikopterin, uçağın en kritik parçalarını üretip de o uçağın tamamını üretmezsiniz diye bir şey düşünülebilir mi? Savunma Sanayi İcra Komitesinde alınan kararı büyük bir heyecanla karşıladık ve bakanlık olarak da sanayi olarak da bu yerli bölgesel uçağın yapılmasıyla ilgili elimizden gelen tüm katkıyı vereceğiz, tüm gayreti göstereceğiz. İnşallah, bu proje başarıyla sonuçlanacak." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.