Yerli Ramzey, Yamaha'ya 100 bin motorsiklet üretecek

Şirket, Yamaha'nın Afrika pazarı İçin Türkiye'yi üs olarak seçti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 İSTANBUL - Japon Motosiklet firması Yamaha Motor, Afrika pazarına ihraç edeceği motosikletleri yerli motosiklet üreticisi Ramzey'e ürettirme kararı aldı.

Ramzey'in yaptığı yazılı açıklamada, Yamaha'nın Afrika pazarı İçin Türkiye'yi üs olarak seçtiği belirtilerek, şirketin, Afrika pazarına ihraç edeceği motosikletleri yerli motosiklet üreticisi Ramzey'e ürettirme kararı aldığı duyuruldu.

Bu kapsamda üretilen ilk parti malı taşıyan 5 TIR'ın yola çıktığı ifade edilen açıklamada, 2010 yılında Yamaha için 40 bin adet 50 CC'lik motosiklet üretmeyi planlayan Ramzey'in, 3 yıl içinde bu rakamı 100 bin adete çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

Yapılan İşbirliği anlaşmasının Ramzey'e 30 milyon lira yıllık katkı sağlayacağını anlatan Genel Koordinatör Fevzi Lütfi Yalnız, üretim için ilk etapta 10 milyon lira yatırım yapacaklarını açıkladı.

Yalnız, tüm firmaların küresel ekonomik kriz nedeniyle zorluk çektiği 2009 yılında 5 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Dünya ve Türkiye motosiklet pazarında yaşanan olumsuzluklara rağmen Ramzey olarak krizde yatırım ve büyüme planlarımızı ertelemedik. 2009'un ikinci yarısında firmamız, Yamaha gibi dünya devi bir kuruluşla stratejik hedeflerini birleştirerek şimdiden  global pazara hizmet eden bir üretim fabrikası olmuştur. Oluşan yeni şartlarla birlikte Ramzey Motosiklet üretim kapasitesini yüzde 100 artırarak yeni iş istihdamı sağlamış, çalışanlarına ve yan sanayisine ümit kaynağı olmuştur. Personel sayımız şimdiden yüzde 35 artarken 60 adet yan sanayiye de ek iş olanağı sağlanmıştır. Yamaha iş birliği için Türkiye'de pek çok firma ile görüştü. Bizim tam donanımlı tek fabrika oluşumuz ve Afrika pazarındaki etkin rolümüz nedeniyle bizi tercih etti. Türkiye'nin kaliteli üretimi ve düşük maliyeti dünyanın pek çok ülkesinde yok.

Geçen yıl motorundan kaportasına kadar 35 bin yerli motor ürettik. 2009 yılını krize rağmen büyümeyle kapattık. Satış adetlerimizde ciddi bir artış kaydettik. Kriz ortamında 5 milyon lira yatırım yaptık. 2010 bizim için yatırım ve ihracat yılı olacak. Bu sene ek yatırımlar ve Cezayir'deki yapımı planlanan bir fabrika ile büyümeye devam edeceğiz. Ramzey olarak Cezayir, Tunus, Fas, Burkina Faso, Senegal ve Fildişi Sahili başta olmak üzere Afrika'nın yüzde 50'sine ihracat yapmaktayız. Yamaha ile birlikte Afrika pazarının en büyük oyuncusu haline geldik. Üretimimizin yüzde 70'ini ihraç ediyoruz. 6 farklı ülkede 10 adet distribitörümüz var. 30 bin metrekarelik kapalı alanda 350 personelimizle çalışıyoruz."

Yamaha Motor Co. Limited Motosiklet Geliştirme Organizasyon Müdürü Goan Takahiko ise, "Yamaha için kalite kilit taşıdır. Kaliteli Türk işçiliğine olan inancımız ve kapsamlı araştırmalarımız sonucu üretimi Ramzey Motosiklet ile yapmaya karar verdik. Bu işbirliğimizi geliştirerek uzun yıllar devam ettirmek istiyoruz" dedi.

Takahiko şöyle devam etti:

"Yamaha bu yıl 55. yaşını kutluyor. Dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden biri olan şirketimiz yılda 9 ülkede 20 binin üzerinde çalışanıyla toplam 6 milyon adet üretim yapıyor. Yamaha için kalite kilit taşıdır. Daha önce üretimimizi yapan Beldeyama'nın 2008 yılında üretimi bırakacağını açıklamasıyla uzun süren araştırmalarımız sonucu yola Ramzey Motosiklet ile devam etme kararı aldık. İlk sevkiyatı istenilen zaman ve kalitede yapan Ramzey Motosiklet ve Yamaha ekibine teşekkür ediyorum. Japon firmalarının geleneği gereği ortaklarımızı kolay kolay değiştirmeyiz. Bu işbirliğimizi daha da geliştirerek uzun yıllar devam ettirmek istiyoruz."

 

Bu konularda ilginizi çekebilir