9 °C

Yetiştirme yurtları tarih oluyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan çalışma kapsamında yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar, artık Sevgi ve Çocuk Evleri'nde aile ortamında büyüyecek

Yetiştirme yurtları tarih oluyor

SAKARYA - Türkiye'de binlerce kimsesiz çocuğun barındığı ve birçok hikayeye konu olan yetiştirme yurtları, artık tarihe karışıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan çalışma kapsamında yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar, bundan sonra Sevgi ve Çocuk Evleri'nde aile ortamında büyüyecek. 

Çalışma başlatıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, bakanlık olarak yetiştirme yurtlarına yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını söyledi. 

Eskiden yurtlarda kalan çocukların, koğuş sistemiyle barındığı, tek bir odada 20 ila 40 çocuğun yattığı ve çalıştıkları bir sistem olduğuna işaret eden İslam, "Bununla ilgili genel bir politika değişikliğine gidiyor, bu sistemleri değiştiriyoruz. Önceliği aile yanında bakıma verdik. 55 bin çocuğumuz, ailesinin yanında bakılıyor ve bizden destek alıyor" diye konuştu. 

İslam, koruyucu aile sistemini, daha fazla etkinleştirmek istediklerini vurgulayarak, bu konuda çok ciddi ilerlemelerin olduğunu, şu anda 3 bin 500 çocuğun koruyucu aile yanında kaldığını aktardı. 

Son 2 yılda yapılan çalışmaların bu sayıyı oldukça yükselttiğine dikkati çeken İslam, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yapılan çalışma sonucunda 2 bin çocuğun koruyucu ailelerine verildiğini kaydetti. 

"Yurt ve yuvalarda kalan son bin 500 çocuğumuz var"

Yetiştirme yurtlarında kalan çocukları Sevgi ve Çocuk Evleri'nde barındırmak istediklerini vurgulayan İslam, şöyle konuştu: 

"Yani ailesinin yanına gönderemediğimiz, koruyucu ailelere veremediğimiz, evlatlık sistemini işletemediğimiz durumda, evlatlarımıza sevgi ve çocuk evlerinde kendilerine ait odalarda, sıradan bir ailenin yaşantısına uygun şekilde bakıyoruz. Buna yöneldik. Bu yüzden çocuk yurtlarını ve yuvalarını süratle kapatıyoruz. Bu tür yurt ve yuvalarda kalan son bin 500 çocuğumuz var. Onları da hızlı bir şekilde evlerimize yerleştireceğiz. Bu çalışmayla yetiştirme yurtları ve yuvalar tarih olacak. Artık yeni bir sisteme geçtik, yurt ve yuva sistemi olmayacak."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.