7 °C

Yıldırım: Sözü dinlenen bir Türkiye var

Başbakan Yıldırım, "Bugün bölgede ve dünyada sözü dinlenen, kararları dikkate alınan bir Türkiye var, bu hepimizin gururu, bu gurura birlikte sahip çıkmamız lazım" dedi.

Yıldırım: Sözü dinlenen bir Türkiye var

Başbakan Binali Yıldırım, 3. havalimanı merkez şantiyesinde, işçilerle iftarda bir araya geldi. 

Yemeğin ardından konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye terörle amansız mücadele ederken, 25 bin vatan evladının da havaalanını en kısa zamanda yetiştirmek için gece gündüz, yağmur çamur, yaz kış demeden çalıştığını söyledi.

"Tarihi İpek Yolu'nu hayata geçirmiş oluyoruz" 

İnşaat alanına kara yoluyla geldiğini aktaran Başbakan Yıldırım, "Tuzla'dan girdik, üç gidiş, üç geliş otoyol, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bir dünya harikası projesiyle özellikleriyle havalimanı. Şimdi buradan hızlı tren Ankara'ya kadar gidecek. Metro İstanbul'un göbeğine kadar gidecek. Buradan Edirne'ye, Edirne'den de Avrupa'ya. Diğer yandan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu da bağlanınca Çin'den Londra'ya kadar kesintisiz tarihi İpek Yolu'nu hayata geçirmiş oluyoruz. Bütün bunlar neyi gösteriyor? Bütün bunlar Türkiye'nin medeniyet yürüyüşünü gösteriyor. Niye Türkiye ile uğraşıyorlar? Bunun arkasındaki sebebi düşünmenizi istiyorum. İstiyorlar ki Türkiye başa güreşmesin, Türkiye kendi geleceğini, büyük projeleri gerçekleştirmesin" diye konuştu. 

"Vatandaşımızın hayallerini gerçeğe döndürmek en önemli görevimiz"

Gezi olaylarında 3. havalimanının yapılmaması için İstanbul'un birbirine katıldığını ifade eden Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin her tarafında kargaşa çıkarmadılar mı? Ne dediler o zaman? 'Havalimanını yapmayın, köprüyü, yolları, tünelleri yapmayın.' Bu ne demektir? Vatandaşımıza iş olmasın, aş olmasın, memleketimiz ileri gitmesin. Sürekli sorunlarla uğraşsın dursun. Türkiye buna layık mı? Elbette layık değil. Kim ne derse desin 80 milyon vatandaşımızın hedefini, vizyonunu, gelecek umutlarını, hayallerini gerçeğe döndürmek bizim için en önemli görevdir. Bugün bu görevi yapmak için buradayız. Yağmur altında güzel bir iftar yaptık, bu da Türk işçisinin emeği, kararlılığı ve ülkesine olan sevgisinin en güzel ifadesidir" değerlendirmesinde bulundu. 

"Dünyada sözü dinlenen, kararları dikkate alınan bir Türkiye var"

"Geçmişten aldığımız tecrübeyi geleceğe taşıyacak, gençlerimize daha güzel bir ülke emanet edeceğiz" diyerek sözlerine devam eden Başbakan Yıldırım, "Onların dağa çıkıp, terörde genç yaşta yok olmaları değil, bu ülkenin kalkınması için dünyanın parmakla sayılı ülkeleri arasına girmesi için bu eserleri yapıyoruz. Türkiye'nin itibarına 15 yıl içinde itibar kattık. Bugün bölgede ve dünyada sözü dinlenen, kararları dikkate alınan bir Türkiye var, bu hepimizin gururu, bu gurura birlikte sahip çıkmamız lazım" ifadelerini kullandı.

"Yollara düşenler, Türkiye'de yaşanan gerçeği de görsünler"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne de atıfta bulunan Başbakan Yıldırım, "Türkiye'yi sağa sola, başka ülkelere şikayet etmek için yollara düşenler, Türkiye'de yaşanan gerçeği de görsünler. Dünya alkışlıyor. 'Türkiye yüzde 5 büyüyor, Türkiye'nin ihracatı artıyor, Türkiye dünyanın en büyük havalimanını yapıyor, en uzun tünellerini yapıyor, en geniş köprülerini yapıyor.' diye. Kıskananlar bir yanda, bir yanda da Türkiye'yi başkalarına şikayet eden siyasetçiler var. Ben takdiri milletime bırakıyorum. Aziz milletimiz her şeyi görüyor" şeklinde açıklamada bulundu.

"Türkiye'nin önü açıktır, geleceği aydınlıktır"

Başbakan Yıldırım, "Ülkemizin başını ağrıtan bu terör belası da kararlı duruşumuz, etkin mücadelemizle sonlanacak. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Türkiye'nin önü açıktır, geleceği aydınlıktır. Buna adım kadar inanıyorum" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.