10 °C

Yine birileri avantaj sağladı

Kılıçdaroğlu, YGS'de skandal haberlerine dikkat çekerek hükümeti eleştirdi.

Yine birileri avantaj sağladı

ANTALYA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Antalya'ya yaptığı gezide, “Birisi demiş ki 'efendim  çıraklık dönemiydi, sonra kalfalık, şimdi ustalık dönemindeyiz'. Sevsinler senin ustalık dönemini, malı götürme dönemi. Bugün açın tüm gazetelerin manşetlerini görün, YGS sınavı. Çocuklarımız sınava girdi, gizli kapaklı formüllerle yine birileri avantaj sağladı. Çocuklarımızın hakkı yeniyor. İşte ustalık dönemi bu” dedi.

 

Türkiye'nin iyi yönetilmediği gibi, kaynaklarının da çarçur edildiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“İşte ustalık dönemi bu. Öyle bir formül üretiyorlar ki belli kişiler bilecek, soruları dağıtmaya gerek yok, diyeceksiniz ki en düşükten en yükseğe göre yapın, şunu işaretlediniz mi daha doğrusu en düşüğü işaretlediniz mi veya en yükseği işaretlediniz mi doğru çıkacak... Hiç kafanızı yormaya gerek yok. Bunların ustalık dönemi bu. Türkiye'nin geldiği sorun da bu. Ben merak ediyorum, siyasi iktidar bu YGS sınavıyla ilgili nasıl tepki verecek. Daha ses çıkmadı. O sınava giren benim, sizlerin çocukları. Biz çocuklarımızı niye dershaneye gönderdik, dünyanın parasını verdik okullara gönderdik, boğazımızdan kestik çocuklarımız okusun diye. Ne oldu? Birilerine söyleyeceksiniz şu formülle işaretle diye. Ondan sonra haklarınız elinizden alınmış olacak. Bu doğru değil.”

Sosyal Güvenlik Destek Pirimi'ni kaldıracağız

Öte yandan  toplantıda sosyal güvenlik destek primine ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, emekli olduktan sonra çalışmak isteyen esnafın emekli aylığının yüzde 15'inin kesildiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, “Dünyanın hangi ülkesinde çalışan adam cezalandırılır? Esnaf çalışırsa emekli olduktan sonra sana ceza keseceğiz diyorlar. Bu doğru değil. Söz veriyorum CHP'nin iktidarında Sosyal Güvenlik Destek Pirimi'ni kaldıracağız” dedi.

Türkiye bahsedildiği gibi gülük gülistanlık değil

Gazetelerin ekonomi sayfalarına bakıldığında güllük gülistanlık bir Türkiye tablosu çizildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Dünyada hangi ülke 9 yılda 4 sefer mali af getirmiştir? Neden çıkar mali af? Kişi borcunu ödeyemez, faiz yükü altında kalır. Soru şu, bu insanlar niçin vergilerini, sosyal güvenlik pirimini zamanında ödeyemiyorlar? Demek ki sizin izlediğiniz ekonomik politikalarla esnaf borç içinde kalıyor. Ondan sonra da af çıkaralım. Ekonomi iyi yönetilmiyor. 'Bu kriz dünyada vardı' diyorlar. Dünyaya bakalım. 9 yılda 4 kez mali af çıkaran bir ülke göstersinler. O ülkeler iyi yönetiliyor, biz iyi yönetilmiyoruz. Bu hayatın, sizin hayatınızın gerçeğidir.”

Büyük alışveriş merkezleriyle ilgili yasanın da iki dönemdir çıkarılamadığını belirten Kılıçdaroğlu, “AVM'ler kapatılsın demiyoruz ama batıdaki standartlar neyse biz de de aynısı olsun” diye konuştu.

ÖTV ve KDV kaldırılacak

Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda can güvenliği nedeniyle aracını kabinli yapmak isteyen esnaftan bir kereye mahsus olmak üzere ÖTV ve KDV alınmayacağını kaydetti.

Ahmet Şık’a kartpostal

Kılıçdaroğlu, gezisine devam ettiği Antalya’da ÇGD, ÇHD, KESK, DİSK, TGS ve TMMOB üyeleri tarafından düzenlenen, tutuklu gazeteci Ahmet Şık'la dayanışma etkinliğine katıldı ve Ahmet  Şık’a kartpostal gönderdi.

Kılıçdaroğlu, Şık'a gönderdiği kartpostala, ''Sevgi, saygı, dostlukla, özgür Türkiye özlemiyle saygılar'' yazdı. Bu sırada bir gazetecinin, Ahmet Şık'ın kitap taslağını okuyup okumadığını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Yok, okumadım'' yanıtını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, kartpostalı postaladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,

''İstediğimiz bir şey var; özgürlüğü sokaktaki yurttaş ruhunda hissetsin. Baskıcı yönetimler istemiyoruz. Baskıyı istemiyoruz. 21. yüzyılın Türkiye'sinde baskı yakışmıyor, kitap yasaklamak yakışmıyor. Biz, bize yakışanı istiyoruz; özgürlüğü istiyoruz. Herkes özgürce bu ülkede yaşayabilmeli, kardeşçe yaşayabilmeli'' dedi.

Basın açıklamasının ardından ÇGD, ÇHD, KESK, DİSK, TGS ve TMMOB üyeleri, üzerlerine duygularını yazdıkları kartpostalları Ahmet Şık'a gönderdi.

Ahmet Şık'a gönderilen kartpostallarda, aynı kurumların, çok sayıda meslek kuruluşunun katılımıyla 29 Mart'ta Antalya Kalekapısı meydanında düzenledikleri basın açıklaması eyleminin fotoğrafı yer alıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.