15 °C

Yunanistan 2 NAVTEX ilan etti, Türkiye'den karşı adım geldi

Yunanistan atış eğitimleri amacıyla 2 yeni NAVTEX yayımladı. Bunun üzerine İlan edilen sahaların Antalya NAVTEX İstasyonu sorumluluk sahasında olduğu belirtilerek NAVTEX ilanları tekrar yayımlandı.

Yunanistan 2 NAVTEX ilan etti, Türkiye'den karşı adım geldi

Yunanistan, Doğu Akdeniz'de geniş bir alanı kapsayan bölgede atış eğitimleri için 2 NAVTEX ilan etti.

Türkiye'nin kendi sorumluluk sahasında olduğu bildirilen söz konusu alanlar için yeniden NAVTEX yayımlandı.

Antalya NAVTEX İstasyonu tarafından yapılan duyuruda, Türk NAVTEX servis sahası içindeki bir alana ilişkin yetkisiz bir istasyon tarafından duyuru yayımlandığı, söz konusu duyurunun yetkili olan Antalya NAVTEX İstasyonu tarafından yeniden yayımlandığı bildirildi.

Duyuruda, 6 ve 8 Ekim'de Doğu Akdeniz'de belirtilen sahalarda atış eğitimleri yapılacağı ifade edildi.

AA'nın bildirdiğine göre, güvenlik kaynakları, Yunanistan tarafından atış eğitimleri maksadıyla Doğu Akdeniz'de geniş bir alanda ve yetkisiz bir istasyon tarafından ilan edilen söz konusu NAVTEX'lerin sorunların çözümüne değil, bölgede gerginliğin artmasına neden olacağını ifade etti.

Türkiye'nin, Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunların uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkileri içinde çözümünden yana olduğunu kaydeden kaynaklar, Türkiye'nin bu konuda birçok adım attığını, çözüme katkı sağlayabilmek adına bazı askeri tatbikatların kapsamını azaltmayı, bazılarını ise ertelemeyi dahi değerlendirdiğini bildirdi.

Kaynaklar, Türkiye'nin tüm bu iyi niyetli adımlarına karşılık Yunanistan'ın ise diyalog masasını devirme gayreti içinde olduğunu vurguladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap