16 °C

Yunanistan: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki araştırmaları gerilimi tırmandırıyor

Yunanistan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik araştırmalarının gerilimi ciddi şekilde tırmandırdığını savundu.

Yunanistan: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki araştırmaları gerilimi tırmandırıyor

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz'deki Meis Adası'nın güneyinde Türkiye'nin sismik araştırma gerçekleştirmesinin bölgedeki barış ve güvenliği tehdit ederek, gerilimi ciddi şekilde tırmandırdığını iddia etti.

Türk donanması dün yaptığı duyuruda Oruç Reis gemisinin önümüzdeki on gün boyunca Akdeniz'in doğusunda sismik araştırma yapacağını açıklamıştı.   

Yunanistan dışişleri bakanlığı, "Türkiye'nin Meis Adası'nın güneyinde, Yunanistan kıyılarının sadece 6.5 deniz mili uzaklığında, Yunan kıta sahanlığı içindeki bölgede araştırma yapacağına dair açıkladığı yeni NAVTEX gerilimi ciddi şekilde tırmandırmaktadır." açıklaması yaptı.

Türkiye'nin yayınladığı en son denizcilik duyurusuna göre, Oruç Reis sismik araştırma gemisine ek olarak Ataman ve Cengiz Han gemileri de Meis Adası'nın güneyini içeren bölgede 22 Ekim'e kadar araştırma yapmaya devam edecekler.

Ankara, geçen ay Avrupa Birliği özel zirvesi öncesinde "diplomasiye olanak sağlamak için" Oruç Reis'i ihtilaflı deniz bölgesinden çekmişti.

AB zirvesi sonrasında, AB Türkiye'nin bölgede çalışmalarına devam etmesi halinde Türkiye'yi cezalandıracağını açıklamıştı.

Bakan Dönmez: Oruç Reis Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldıBakan Dönmez: Oruç Reis Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldı

Oruç Reis gemisi Antalya Limanı'ndan ayrıldıOruç Reis gemisi Antalya Limanı'ndan ayrıldı

Oruç Reis için yeni NAVTEXOruç Reis için yeni NAVTEX

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap