17 °C

Yunanistan'ı Euro Bölgesi'ne almak hataydı

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Yunanistan'ın ekonomisinin hazır olmasasına rağmen Euro Bölgesi'ne alınmasını hata olarak değerlendirdi.

Yunanistan'ı Euro Bölgesi'ne almak hataydı

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Yunanistan'ın zamanında Euro Bölgesi'ne girişine izin vermeyi hata olarak" değerlendirdi.

Sarkozy, bir televizyona verdiği demeçte, Euro Bölgesi kurulduktan iki yıl sonra Yunanistan'ın bölgeye dahil olmasıyla ilgili bir soru üzerine, Yunanistan'ın ekonomisinin bölgedeki diğer ülkelerle parasal birliği oluşturmaya hazır olmaması nedeniyle bu ülkeyi Euro Bölgesi'ne kabul etmenin hata olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Ne Sayın Merkel, ne de ben Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ne girmesi kararı alındığında görevdeydik. Ve açıkça söylememe izin verin bu bir hataydı, çünkü Yunanistan düzmece rakamlara dayanarak girdi ve hazır değildi, ekonomisi hazır değildi" dedi.

Yunanistan'ın borç krizini, 2008'de finansal kriz sırasında Amerikalı yatırım bankası Lehman Brothers'ın çökmesiyle kıyaslayan ve Yunanistan konusunda başarısız olunması halinde bunun Euro Bölgesi'nde ve küresel ekonomide karmaşaya yol açacağı uyarısında bulunan Sarkozy, "Yunanistan iflas etseydi, bu herkesi etkileyecek bir domino etkisi yaratırdı. Tüm Euro Bölgesi riske girerdi" diye konuştu.

Sarkozy, Yunanistan'daki mevcut hükümetin ekonomiyi krizden çıkaracağından emin olduğunu ve Brüksel'de önceki gün Euro Bölgesi liderlerinin borç krizinin aşılmasında anlaşma sağlamasının "felaketi" savuşturduğunu söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.