Yüzlerce yolcu üç gündür bekliyor

Yoğun kar yağışı nedeniyle 3 gündür Cizre-Nusaybin karayolunda mahsur kalan vatandaşlar, yetkililerden yardım bekliyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DİYARBAKIR - Kara kış doğu bölgesini etkisi altına aldı. Bölgede hafta başından bu yana etkisini sürdüren kar hayatı olumsuz etkiliyor.

Etkisini sürdüren kar nedeniyle Şırnak'ın Cizre ilçesi ile Mardin'in Nusaybin ilçesi arasındaki karayolunda mahsur kalan vatandaşlar, yetkililerden yardım beklediklerini ifade ediyor.

Yolda mahsur kalan vatandaşlardan Yusri Atlı,  Cizre Nusaybin karayolunda 3 gündür yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını belirterek, Silopi'den yola çıktıklarını ancak 3 gündür 10 metre bile ilerleyemediklerini söyledi.

Atlı, "Araçlarda çok sayıda kadın ve çocuk var. Araçların yakıtları bitmek üzere. En çok yemek ve su sıkıntısı yaşanıyor. Bebeğini 3 gün önce doğumda kaybeden çok hasta bir kadın araçta bebeğinin cenazesi ile Irak'a gitmeyi bekliyor. Kadın ve çocuklar ciddi şekilde tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Karda düşüp yaralananlar var. 3 gündür hiçbir yardım alamadık. Yol açılıncaya kadar mahsur kalanların yemek ve su ihtiyacının giderilmesi için yetkililerden çok acil yardım bekliyoruz" dedi.

"Yetkililerden çok acil yardım bekliyoruz"

Mahsur kalan tır şoförü Mehmet Çay da "Nusaybin ilçesine 60 kilometre mesafedeyiz. Yolun açılması konusunda 3 gündür hiçbir karayolu ekibini göremedik. Herkes birbirinin camına vurup ekmek ve su talebinde bulunuyor. Burada sadece yöre insanı ve bulunduğumuz noktadaki jandarma bize destek sundu. Üzümlü Jandarma Karakolu bize yemekhanesini açtı" diye konuştu.

Kar yağışının kısmen sürdüğünü anlatan Çay, don olmamasının büyük şans olduğunu belirtti.

Otomobille yolda kalanların yakıt sıkıntısı nedeniyle ısınamadığını anlatan Çay, "Soğukta kalan vatandaşlar mahsur kalan tır ve kamyonlara sığınıyor. Ben de tırımda vatandaşları misafir ettim" dedi.

Mahsur kalan bir kişi kalp krizi geçirdi

Şırnak Sağlık Müdürü Ahmet Barış, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin-Cizre karayolunda mahsur kalan Irak uyruklu Sabri Muhammed Derviş'in (69) kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Vatandaşların yardımı ile Çığır Aile Sağlığı Merkezine götürülen Derviş'in burada sağlık ekiplerinin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadığını ifade eden Barış, cenazenin sağlık merkezinde olduğunu belirtti.

Mahsur kalanlara kumanya ve battaniye

Nusaybin-Cizre karayolunda vatandaşların araçlarında mahsur kaldığı bilgisini alan Türk Kızılayı uzman afet ekiplerini müdahale faaliyetlerini yürütmek üzere bölgeye yönlendirdi. 

Ekip, ekmek, helva, su ve benzeri gıda malzemelerinin bulunduğu bin kumanya ve bin battaniyeyi araçlarında mahsur kalanlara dağıtacak.

Öte yandan, Şırnak Şubesinden Kızılay ekibi de 100 kişilik kumanyayla bölgeye ulaşmak için yola çıktı. Kızılay ekipleri, yol yeniden trafiğe açılana kadar vatandaşlara destek olacak.

 

Etiketler