10 °C

Zarrab: Atilla'ya yalan söyledim

ABD'de yargılandığı davada 'tanık' konumuna geçen Reza Zarrab, duruşmanın 6. gününde ifade vermeye devam etti. Zarrab, bugün yapılan çapraz sorgusunda yaptığı hayali ihracatlar konusunda Hakan Atilla'ya yalan söylediğini açıkladı.

Zarrab: Atilla'ya yalan söyledim

DHA'nın bildirdiğine göre Reza Zarrab, tanık olarak dinlendiği davanın altıncı gününde çapraz sorguya tutuldu.

Duruşmada Avukat Fleming, Zarrab’a, “Daha önce hiç Hakan Atilla’nın ofisine gitmediniz değil mi?” sorusunu sordu. Zarrab ise,  “Atilla’nın bankadaki ofisine hiç gittiğimi hatırlamıyorum hanımefendi.” Yanıtını verdi. Ayrıca ofisinin kaçıncı katta olduğunu da bilmediğini söyledi.

Duruşmada bugün savunmanın ses kayıtları dinletiliyor ve İngilizce dökümleri kabul ediliyor.  Zarrab ayrıca Hakan Atilla’nın tutuklanmasını duyduğunda çok şaşırdığını da ifade etti. Avukat Fleming, Zarrab’a “Atilla’nın tutuklanmasına çok şaşırdığınızı ifade etmişsiniz.” dedi. Zarrab ise  “Evet. Şok geçirdim” yanıtını verdi.

Duruşmada Zarrab ayrıca İran cumhurbaşkanıyla hiç görüşmediğini de kaydetti. “Ayetullah Ali Hamaney ve eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’la hiç görüşmedim” dedi.  Duruşmada dinletilen bir ses kaydı sonrasında, Zarrab kaydın kendisiyle Süleyman Aslan arasında olduğunu söyledi. Halkbank’ta Aslan ve Hakan Atilla ile yapılan bir toplantının ardından gerçekleşen telefon görüşmesi olduğu ifade edildi.

Zarrab: Yalan söyledim

Zarrab, bugün yapılan çapraz sorgusunda yaptığı hayali ihracatlar konusunda Hakan Atilla'ya yalan söylediğini itiraf etti.

Savcılığın dört gün süren sorgulamasının ardından, dün olduğu gibi bugün de savunma avukatlarından Cathy Fleming tarafından çapraz sorgulamaya tutulan Zarrab, "Dubai üzerinden, transit olarak İran'a yollayacağımız gıda ihracatı ile alakalı, ama ortada olmayan ticaretle ilgili Hakan Atilla'nın hiçbir bilgisi yok" dedi.

Bunun üzerine 'Yani Atilla'ya yalan mı söylediniz' diyerek devreye giren Fleming'e, "Hakan Atilla ile konuştuğumuzda, Genel Müdür Süleyman Aslan'ın reaksiyonundan çok farklı reaksiyon gösterdi. Ben de yalan söyledim kendisine" yanıtı verdi.  Yanında çalışan kişiler ile Hakan Atilla ve öteki Halkbank çalışanları ile yaptığı telefon konuşmaları kayıtları dinletilen Zarrab, bu kayıtlardan birinde 'herkesin bir fiyatı vardır' dediğini de kabul etti.

Zarrab, "Rüşvete meyilli her insanın elbette bir fiyatı vardır. Rüşvete meyilli insanlardan bahsediyorum" dedi. İran'ın petrol ve doğalgaz gelirlerinin toplandığı Halkbank'tan hayali ihracat yolu ile çıkardığını böylelikle İran'ın uluslararası ödemelerini yaptığını, bundan da komisyon aldığını anlatan Zarrab, "Halkbank'ta belirli insanların benim yaptığım işlerle ilgili bilgileri vardı. Hakan Atilla'nın benim komisyon kazancımda rolü yok ama, bu sistemin geliştirilmesinde rolü vardır." dedi. Zarrab, Atilla'nın yanı sıra yaptığı hayali ihracat işinin gerçek yüzünü bilmeyen bir çok banka çalışanına da yalan söylediğini kabul etti.  

Kaynak: DHA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.