13 °C

Zeybekci: Faizde görüş ayrılığı olması normal

Ekonomi Bakanı Zeybekci, MB faiz politikalarıyla ilgili Maliye Bakanı Şimşek ile görüş ayrılıkları olmasının doğal olduğunu söyledi.

Zeybekci: Faizde görüş ayrılığı olması normal

Lüksemburg temaslarının ardından basınla sohbet toplantısı düzenleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlar Kurulu'nda Merkez Bankası'nın faiz politikası konusunda farklı görüşler bulunduğu iddiasını değerlendirdi. 

Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz politikası konusunda, "Maliye Bakanı'nın öncelikleri ve yorumlarıyla Ekonomi Bakanı'nın öncelikleri ve yorumları arasında fark olması son derece doğaldır" dedi. 

Merkez Bankası'nın Bakanlar Kurulu'na güzel bir sunum yaptığını ve bunun üzerine de yorumlar yapıldığı bilgisini veren Zeybekci, yorumlar arasında fark olmasının doğal olduğunu anlattı.

"Önceliklerimiz farklı"

Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: "Maliye Bakanı'nın öncelikleri ve yorumlarıyla Ekonomi Bakanı'nın öncelikleri ve yorumları arasında fark olması son derece doğaldır. Çünkü Maliye Bakanı bu ülkenin finans güvenliğiyle ilgili, finans sürdürülebilirliğiyle ilgili kendi doğrularını söylerken yanlış bir şey söylememektedir, doğru şeyler söylemektedir. Ama Ekonomi Bakanı olarak benim söylediğim şeyler de büyümenin, istihdamın, ihracatın ve yatırımların artmasının ve ekonomi dünyasının ucuz maliyetle finansman bulabilmesinin kaygılarıyla söylenmiş olan sözlerdir. Her ikisi de doğrudur ve her ikisi de farklı yönlerden (aynı) amaca giden şeylerdir." 

"Enflasyonla kökten mücadele etmek gerek"

Zeybekci, faiz politikası ve enflasyonla mücadeleye konusunda ise şunları kaydetti:

"Enflasyonla mücadelede biz faizlerin 2012 yılında minimum seviyeye hatta eksi seviyeye geldiği bir ortamda enflasyonu yüzde 6'ların altına çekemediğimiz bir durumda enflasyonla mücadelede arzın artırılması görüşündeyiz. Enflasyon biliyorsunuz talebin arzdan fazla olması. Arzı artırmayı, üretimi artırmayı büyümeyi, istihdamı ve ihracatı yükseltici tedbirlerle enflasyonla kökünden mücadele etmeyi tercih etmemiz gerekir diye söylüyoruz. Yani enflasyonla mücadelede hemfikiriz ama yöntem anlamında artık, enflasyonla mücadele etmek için piyasayı soğutmak, kredileri daraltmak, kredi kartlarındaki taksitleri sınırlandırmak, piyasadan parayı çekmek, parasal sıkılaştırmaya gitmek... 

Bunlar belki gereksiz, tüketimle ilgili öngörülebilir ama üretim, istihdam ve büyümeyle ilgili  kolay ucuz finansman imkanlarını yaratarak arzı artırmamız gerektiğini söylüyoruz. Dolayısıyla böyle bir tartışma söz konusu değildir. Biz bir hükümetiz, hükümette her şeyi çok sağlıklı bir şekilde tartışırız. Alınan karar her birimiz için de uyulması zorunlu olan karardır."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.