22 °C

Zeybekci: İhracat bu yıl dolar bazında 2014'ün altında kalma riski taşıyor

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Yıl genelinde daha fazla mal ihraç edecek olsak da; ihracatımız 2015'te dolar bazında 2014'ün altında kalma riski taşıyor" dedi

Zeybekci: İhracat bu yıl dolar bazında 2014'ün altında kalma riski taşıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yıl genelinde daha fazla mal ihraç edilebileceğini ancak ihracatın 2015'te dolar bazında 2014'ün altında kalma riski taşıdığını söyledi.

Zeybekci, Nisan ayı dış ticaret endekslerine ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmede dolardaki küresel güçlenme ve emtia fiyatlarındaki gerilemenin 2015 ihracatında 20 milyar doların üzerinde negatif etki potansiyeline sahip olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Paritedeki ve emtia fiyatlarındaki gerilemenin menfi etkisi Eylül ayından itibaren hafiflemeye başlayacak. Beklenmedik bir dış şok olmaz ise sonbaharda ihracatımızda daha iyi rakamlar göreceğiz. Fakat yıl genelinde daha fazla mal ihraç edecek olsak da; ihracatımız dolar bazında 2014'ün altında kalma riskini taşıyor."

Zeybekci ithalatta şimdiye kadar önemli bir gerileme yaşandığına da dikkat çekerken, dış ticaret açığında bu yıl önemli bir daralma beklediklerini ve cari açığın da buna paralel 40 milyar dolar civarına gerileyeceğini belirtti.

Orta Vadeli Program'a (OVP) göre ihracatın 2014'teki yaklaşık 158 milyar dolardan 2015'te 173 milyar dolara çıkması
bekleniyordu.

Kaynak: Reuters