10 °C

Zeybekci: İyi ki CHP, MHP var

Yurt dışı ziyaretlerinde kendisine CHP ve MHP'li milletvekillerinin de eşlik ettiğini belirten Zeybekci, 'Siyasi farklılıklarımız bizim zenginliklerimiz, iyi ki CHP var, iyi ki MHP var' ifadesini kullandı

Zeybekci: İyi ki CHP, MHP var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Lahey'de, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) programında önemli açıklamalarda bulundu. Zeybekci, bu dönemde 16 sivil toplum kuruluşuyla (STK) bu süreçte dünyayı dolaşarak Türkiye'yi anlatacaklarını bildirerek, "Düşmanlarımızı azaltıp dostlarımızı artıracağız. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Bu kampanyalarımıza Avrupa'daki STK'ları da dahil edeceğiz. İhmal etmememiz lazım." dedi.

Ülkedeki farklılıkların zenginlik olduğunu anlatan Zeybekci, "Etnik, siyasi ve inanç farklılıklarımız bizim zenginliklerimiz. Ben şimdi diyorum ki iyi ki CHP var, iyi ki MHP var. İyi ki diğer partiler var ki Türkiye'deki bu güç ortaya çıkıyor. Bundan sonra da yolumuza böyle devam edeceğiz.” diye konuştu.

Zeybekci, 15 Temmuz gecesi TBMM'ye giderken darbeci askerler tarafından hedef alındıklarını anlatarak, "Bundan sonra Türk demokrasisi üzerindeki bütün soru işaretleri kalkmıştır. Bu milletin hiç kimseden alacak demokrasi dersi kalmamıştır." ifadesini kullandı.

Şu anda Türkiye'nin bir savunma mekanizması gösterdiğini belirten Zeybekci, "Hainlere evrensel standartlardaki hukuk içerisinde gereken en sert cevapları vereceğiz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bedelini bunlara ödeteceğiz." diye konuştu.

Zeybekci, Türkiye'nin yaşadığı zorlukların, yakaladığı başarılardan ötürü başına geldiğini kaydederek, "2002 yılında Türkiye'de toplanan 100 liralık verginin 87 lirası faize gidiyordu. Kalan 13 lira ile ne yaparsanız yapın. Onu yapamadığı için Türkiye IMF'den gelecek paraya bakardı. Geçen sene sonu itibarıyla Türkiye'de toplanan 100 liranın sadece 12 lirası faize gidiyor, bunu da azaltmanın mücadelesini veriyoruz. İşte kavga bu." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin Çanakkale ruhu ile hareket ettiğine işaret eden Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Görüyorsunuz, geldik buradayız. Hepimiz farklı partilerdeniz. Burada dostlarımıza Türkiye'yi anlatıyoruz. Hollanda bizim 400 yıllık dostumuzdur. Hollanda, 22 milyar avro ile Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımlarının ilk sırasındadır. Ülkemizde bizimle aynı kaderi paylaşmaya razı olmuş bir milletin mensuplarından bahsediyoruz. Başımızın üzerinde yerleri var. Burası 11 milyar avro ile bizim de en çok doğrudan yatırımımızın olduğu ülke. Bugün burada olmamızın sebebi algıyı değil olguyu yani gerçeği anlatmaktır. Buraya güçlü Türkiye'yi anlatmaya geldik. Türkiye'nin gelecek dönem projelerini anlattık ve onlardan da bu konuda destek aldık. Yeni bir dünya kurulacaksa Türkiye, o yeni dünyayı kuran ülkelerden biri olacaktır."

'O kadar kötü bir durum yoktu'

Zeybekci, daha sonra Hollanda ve İtalya temaslarının ardından yurda dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Ziyaretlerin değerlendirilmesinin sorulması üzerine Zeybekci, "Gitmediğiniz yer sizin değildir." diyerek 16 ülkede, farklı enstrümanlar kullanmak üzere toplam 26 ülkeyi ziyaret edeceklerini söyledi.

Söz konusu ülkelerle Türkiye'nin birçok ortak noktası olduğunu kaydeden Zeybekci, "Danimarka'dan başladık ziyaretlere. Polonya ve Romanya ile devam ettik, bu ziyaretle de Hollanda ve İtalya kısmını tamamladık. 180 derece değişti demek yanlış olur, çünkü o kadar kötü bir durum yoktu. Ortada duran bir görüş vardı, Hollanda da öyleydi, İtalya bize daha yakındı. Dostlarımızın yanlarına gittiğimiz zaman 'Geldiğiniz ne kadar iyi oldu' şeklinde yaklaşımları oluyor. Bu bizi son derece memnun ediyor." ifadelerini kullandı.

Zeybekci, kampanyadaki sloganlarının "Biz bizi anlatmayalım, siz bizi anlatın." olduğunu bildirerek, "Şimdi artık ikinci boyuta geçiyoruz. Onları Türkiye'ye davet ettiğimizde çok hızlı bir geri bildirim oluyor. Örneğin Hollandalılar ekim ayının başında geleceklerini belirttiler. İtalyan şirketlerle de Türkiye'de ekim ayının ilk haftalarında bir araya geleceğiz. Son derece yararlı, sonuç alıcı seyahatler yapıyoruz. CHP ve MHP'den milletvekilleri var. Bundan sonra tüm siyasi seyahatlerimizde diğer siyasi partilerle birlikte olmamızda fayda var. Onların yanımızda olması gittiğimiz ülkelerdeki muhalif tavrı da azaltıyor." değerlendirmelerinde bulundu.

'CEO'larda değişiklik olabilir'

İşadamları ile yapılan ikili görüşmelerdeki tavrın sorulması üzerine Zeybekci, iki ülkenin işadamlarının da Türkiye hakkında kaygı ve endişe duymadığını, kendisinden yakın gelecekte yürürlüğe girecek Teşvik Paketi hakkında bilgi istediklerini anlattı.

Zeybekci, ziyaretlerin içeriğinin ülkelere göre farklılık göstereceğini anlatarak, "Kampanyamıza yakın gelecekte tanıtım desteği de eklenecek. Arkadaşlarımız o konuda biraz yavaş kaldı. Çekimler yapılıyor, sloganlar belirleniyor. Belirlenen CEO'lardan bir veya iki tanesinde değişiklik olabilir ama çoğunluk itibarıyla tamam." ifadelerini kullandı 

Kampanyada Coca Cola'nın CEO'sunun olup olmayacağını ilişkin soru üzerine Zeybekci, sonucu kendisinin de bilmediğini ancak olur diye düşündüğünü bildirdi.

8 milyar dolarlık anlaşma

Bakan Zeybekci, geçen günlerde dile getirilen yabancı bir şirketin Türkiye'de 8 milyar dolarlık yatırım planlarındaki son durumun sorulması üzerine de "Bu son derece önemli bir proje. Türkiye'ye gelen teknoloji transferi şeklinde olacak. Şu ana kadar olmayan bir teknolojinin ülkemizde üretilmesi şeklinde olacak. Yüzde 100 kendileri de gelebilir ya da Türk ortaklarla da yoluna devam edebilirler. Biraz bekleyelim." diye konuştu. 

Türkiye'nin ara malı, metalürji, petrokimya, sürdürülebilir enerji, ilaç sanayi, tarım teknolojisi sektörlerinde kendini garantiye alması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, "Savunma sanayisinde bir teknolojiye sahip olurken, onun destekleyici unsurları arasında yer alan uydu ve uzay teknolojisinde yoksanız onu kullanamaz hale gelebiliyorsunuz. Bu konuştuğumuz alan, söz konusu yatırım grubunun içerisine giriyor." dedi.

Zeybekci, yeni teşvik sistemi ile nokta atışı yapacaklarının altını çizerek, "Kişiye özel takım elbise anlayışında bir teşvik sistemimiz olacak. Bunu anlattığımız zaman, yurt dışında her şey değişiyor. Sistem Hollanda ve İtalya'da ilgi uyandırdı karşılık buldu." ifadelerini kullandı.

Bakan Zeybekci, "Doğu Akdeniz gazı Türkiye üzerinde Avrupa'ya taşınabilir" sözlerinin detayının sorulması üzeri, İsrail'in bu anlamda beyanları bulunduğunu, bu konuda kendilerinin kararlılığının belli olduğunu anlatarak, "Ülkemin insanının menfaatlerini maksimum seviyeye çıkaracak her türlü ilişki bizim için sürdürülebilir oldu." dedi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap