Zeytinburnu'nda asker kıyafetiyle dolaşan 9 Afgan yakalandı

Zeytinburnu'nda asker kıyafetiyle dolaşan 9 Afgan göçmen yakalandı. Göçmenler hakkında sınır dışı işlemlerinin başlatıldığı bildirildi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Zeytinburnu'nda asker kıyafetiyle dolaşan Afganistan uyruklu 9 düzensiz göçmen yaklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyadaki paylaşımlarda kamuflajlı dolaştığı görülen Afganlarla ilgili çalışma başlattı.

Çalışmalar kapsamında, kimlikleri tespit edilen Afganistan uyruklu M.R. (27), Z.C. (25), R.N. (18), A.H. (25), A.A. (22), M.U. (18), C.T. (21), H.R. (21) ve H.O. (21) Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi'nde yakalanarak muhafaza altına alındı.

Herhangi bir suç veya terör örgütüyle bağlantısı bulunmadığı belirlenen 9 düzensiz göçmen hakkında sınır dışı işlemleri başlatıldı.

TIR'ın dorsesinde 300 göçmen yakalandı

Van'ın Çaldıran ilçesinde dün jandarma ekiplerince durdurulan TIR'ın dorsesinde 300 düzensiz göçmen yakalandı, 4 şüpheli gözaltına alındı.

İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, elde edilen istihbari bilgiler doğrultusunda operasyon düzenleyen ekipler, takip sonrası durdurdukları TIR'da arama yaptı. Kontrollerde, TIR'ın dorsesinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 264 Afganistan, 30 Pakistan ve 6 İran uyruklu düzensiz göçmen yakalandı.

Yasa dışı geçişe organizatörlük yaptıkları iddiasıyla TIR sürücüsü M.A. ile şüpheliler M.D, E.S. ve M.S. gözaltına alındı.

Havasızlıktan ve açlıktan bitkin düşen düzensiz göçmenler, olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirildi.

İl Göç İdaresi görevlilerince getirilen maske, ekmek, su ve yemek de jandarma ekipleri tarafından göçmenlere dağıtıldı.