8 °C

'İran iyi bir pazar olacak'

Yurt dışında çeşitli projeleri takip ettiklerini ve Ortadoğu pazarından memnun olduklarını belirten TAV CEO'su Şener, İran'ın iyi bir pazar olacağını düşündüğünü söyledi.

'İran iyi bir pazar olacak'

TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, Rusya'yla yaşanan sorunun çok sürmeden aşılacağına inandığını söyleyerek, sorun aşıldıktan sonra Türkiye'nin iş hacminin daha da artacağını savundu. Şener, ayrıca İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasının, ülkeyi Türkiye için iyi bir pazar haline getireceğini bildirdi.

Devam eden projeler ve gelecek döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şener, Bahreyn'de kazandıkları 1,1 milyar dolarlık terminal ihalesi ve son dönemde büyük montanlı ihaleleri almalarındaki motivasyon hakkında şunları kaydetti: "TAV Havalimanları ve TAV İnşaat olarak havalimanı işletmeciliği ve yapımında dünyanın önde gelen firmalarındanız. Ancak coğrafi ve kültürel yakınlık bizi Orta Doğu'da daha fazla büyüttü. Bahreyn'le birlikte şu ana kadar Körfez İşbirliği Ülkeleri'nin (GCC) beş tanesinin havalimanlarını yapıyor olacağız. Bu bölgede tanınırlığımız, bilinirliğimiz ve seçilebilirliğimiz çok arttı. Büyük ihaleleri kazanabilmek için teknik ve insan kaynakları olarak çok güçlü olmalısınız. Mühendislerimiz, işletmecilerimiz ve finansçılarımız çok çok iyiler. Teknikalitemiz çok yüksek, araştırma ve geliştirmeye çok önem veriyoruz. Elemanlarımızın sürekli eğitimi çok önemli. Bir de ortaklıklarımızdaki başarı bizi buralara getirdi." 

Türkiye'nin iş hacmi daha da artar

Şener, TAV olarak milyar dolarlık projeler üstlenmelerinin hem şirkete hem de Türkiye'ye bakışı nasıl etkilediğine ilişkin soru üzerine, Türkiye'yi küresel pazarlarda çok iyi temsil ettiklerine inandıklarını belirtti.  

"Aldığımız riskler hep yönetebileceğimiz riskler oluyor. Bu konuda stratejimiz çok açık; finansal ve operasyonel kapasitemizin dışında kalan herhangi bir işe kesinlikle girmiyoruz" diyen Şener, yurt dışında devam eden projelerdeki son durum hakkında da bilgi verdi. Şener, yurt dışında, özellikle Orta Doğu'da büyük bir sıkıntıları bulunmadığına dikkati çekti. Burada geciken ödemelerin olabildiğini ifade eden Şener, "Ama bu bölgede paranız kalmaz. Çünkü bütçe disiplinine çok hakimler ancak bundan sonrası için yatırımlarda kısıtlamalara başladılar tabii ki" diye konuştu.    

Şener, "Önümüzdeki dönemde yurt dışında yeni projeler olacak mı? Ön hazırlıkları olan ihaleler var mı?" sorusunu ise "Yurt dışında bütün dünya pazarımız. Özellikle Güneydoğu Asya'da projeleri takip ediyoruz. Ancak yeni stratejimiz gereği biz servis şirketlerimizle de dikey büyüme yapacağımızdan dolayı, Kuzey Amerika ve Afrika'da da proje takip ediyoruz. İran'ın iyi bir pazar olacağını düşünüyorum" şeklinde cevapladı.  

Şener, "İran'a ambargoların kaldırılması, TAV'a yeni iş imkanları sağlar mı? Rusya ile ilişkilerdeki bozulmaya çözüm olur mu?" şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı: "Türkiye ve Rusya stratejik olarak aynı bölgede ve birbirlerine muhtaç. Onun için oradaki sorunun uzun vadeli sürmeyeceği kanısındayım. Ülkemiz sorunlu ancak bir o kadar da değerli bir coğrafyada bulunuyor. Sorunların çözülmesiyle Türkiye'nin bölgedeki tüm ülkelerle ticaretinin ve iş hacminin daha da artacağına inanıyorum."        

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.