9 °C

'S&P’un Türkiye kararı çok acele oldu'

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu: ‘Türkiye ekonomisi krizlere karşı dayanıklılığını bir kez daha ispatladı’

'S&P’un Türkiye kararı çok acele oldu'

 

BURSA- Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla Temmuz ayında yapılan ihracat 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’deki 13 İhracatçı Birliği içerisinde Temmuz ayında ihracat artışı yaşanan tek Birlik olan UİB’nin geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 2,95 oranında artış gösterdi. UİB’nin 2016’nın ilk 7 aylık dönemdeki toplam ihracatı yüzde 9,32 oranında artarak 13.9 milyar dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 6,92 artarak 23.3 milyar dolar seviyelerine geldi.

'S&P’un kararını doğru bulmuyoruz'

UİB ihracatının 2016 yılında artış trendine girdiğini hatırlatan UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, 15 Temmuz tarihinde ülkemizde yaşanan darbe girişiminin ekonomiye etkilerini ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Türkiye ile ilgili kredi düşürme kararını değerlendirdi. Sabuncu, “15 Temmuz’da ülkemizde yaşanan darbe girişimi vatandaşlarımızın demokrasi ve istikrar bağlılığı ile bastırılırken, Türkiye hem demokratik hem de ekonomik açıdan önemli bir savaş verdi. Bu gelişmeler ışığında, S&P’un Türkiye’nin notunu indirme yönünde çok acele aldığını düşündüğümüz kararını doğru bulmuyoruz. Ülkemiz bu kredi derecelendirme kuruluşu ile zaten çalışmıyor. Diğer derecelendirme şirketlerinin daha objektif ve daha destekleyici bir tutum içinde olmasını umuyoruz. Türk ihracatçısı olarak, hedeflerimize ulaşmak için mesai harcamaya devam edecek, ülkemiz üzerinde estirilmeye çalışılan olumsuz rüzgârları tersine çevireceğiz” dedi.

“İşler yoluna girmeye başladı”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından finansal piyasalarda bir sakinleşme olduğunu dile getiren Sabuncu, “15 Temmuz’un ardından piyasaların kesinlikle beklenenin dışında iyi bir duruş sergilediğini görebiliyoruz. Dövizin ilk etapta artış göstermesi borsada da gerilemeye yol açmıştı ancak bu hafta itibariyle işler yoluna girdi. Kurlardaki dalgalanma büyük ölçüde sona erdi. Dolayısıyla ekonomide kalıcı bir hasarın oluşmadığı, Türkiye ekonomisinin krizlere karşı dayanıklılığının bir kez daha ispatlandığını söyleyebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Reel piyasaların da bu süreçten en az hasarla çıkması için ihracatçılar olarak daha yoğun bir performansla çalışacaklarını vurgulayan Sabuncu, “Ekonomimizin başarısız darbe girişiminden olumsuz etkilenmediğini, finansal piyasaların normale döndüğünü, reel sektörün faaliyetini sürdürdüğünü yabancı yatırımcılara ve mevcut pazarlarımıza iyi anlatmalıyız. Endişelerin ortadan kaldırılması için, Türkiye İhracatçılar Meclisi yoğun bir çalışma içerisindedir. İhracatçılar olarak bu konuda elimizden gelen her şeyi yapıp, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı. Sabuncu, UİB olarak, ihracatçı firmalar için yeni pazar arayışları ve bu firmaların küresel arenada daha güçlü hale gelmesi adına çalışmalar yürüttüklerine de değindi. 

OİB, 1.5 milyar dolarlık ihracata imza attı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artışla, 1.5 milyar dolarlık ihracata imza attı. OİB’in 1 Ocak-31 Temmuz 2016 tarihleri arasındaki yedi aylık ihracatı ise yüzde 10 artarak, 11.8 milyar dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 8 artarak 19.8 milyar dolar seviyesine ulaştı. 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşüş göstererek 74.6 milyon dolar olarak gerçekleşti. UTİB’in ilk yedi aylık ihracatı yüzde 8 düşüşle 675,5 milyon dolar, geriye dönük 12 aylık ihracatı da yüzde 10 düşerek 1.1 milyar dolar seviyelerine geldi. 

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) ise, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 oranında bir düşüşle 34.7 milyon dolarlık ihracata imza attı. UHKİB’in ilk yedi aylık ihracatı yüzde 4 oranında artarak 302 milyon dolar, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 510 milyon dolar olarak gerçekleşti.  

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) Temmuz ayı ihracatı da yüzde 11 oranında artarak 13.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. UMSMİB, 2016 yılı ilk yedi aylık ihracatı yüzde 2 artışla 86 milyon dolar, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 2 oranında düşüşle 167 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

Temmuz ayında ihracatı yaklaşık yüzde 15,93 oranında azalan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 13.6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB’in ilk yedi aylık ihracatı yüzde 8,94 artışla 66.4 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 5,08 artışla 110.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. 
UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,47 düşüşle 102.9 milyon dolar olarak açıklandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap