18 °C

Afrika'nın renkli üzümü Türkiye topraklarında

Alara Fidan ve Alanar Meyve, Türkiye'de ilkleri teşkil edecek iki yeni meyve çeşidinin üretimine hazırlanıyor. Firma, Güney Afrika'nın meşhur renkli ve çekirdeksiz sofralık üzümünü Türkiye'de yetiştirecek.

Afrika'nın renkli üzümü Türkiye topraklarında


Gülay SOYDAN PEHLEVAN

BURSA - Singapur'a gemi yoluyla iki konteyner halinde ilk nar ihracatını gerçekleştiren Alara Fidan ve Alanar Meyve AŞ, Türkiye'yi iki yeni meyve çeşidiyle tanıştırmaya hazırlanıyor.
Güney Afrika'dan getirdiği renkli ve çekirdeksiz sofralık üzüm üretimi çalışmasında sona
yaklaşan firma, sert ve tatlı Trabzon Hurması ile de farklı bir lezzet sunacak. Alara Fidan CEO'su Yavuz Taner, Türkiye'de bir ilki teşkil edecek renkli ve çekirdeksiz taze tüketim için sofralık üzüm projesinde sona yaklaştıklarını, Güney Afrika'dan getirdikleri pembe, kırmızı, mor, siyah, bordo gibi renk çeşitlerine sahip çekirdeksiz üzüm fidan üretimine Manisa Salihli'de bulunan deneme parsellerindeki 20 dekarlık alanda başladıklarını belirtti. Taner, "3 yıldır üzerinde çalıştığımız proje kapsamında 31 üzüm çeşidinden 5'inin adaptasyon ve performans açısından ülkemiz şartlarına uygun olduğunu gördük. Soğuk hava deposundaki dayanıklılığını da göz önünde bulundurarak, yurtiçi ve yurtdışı pazar için üretim kararı aldık. Önümüzdeki yaz döneminde son testleri yaparak hangi miktarda, hangi bölgede ve hangi çeşitlerin dikileceğini planlayacağız" dedi.

800 dekarlık alanda üretim yapılacak

Üretimine başlayacakları renkli ve çekirdeksiz sofralık üzümün en önemli özelliğinin antioksidan açısından zengin bir içeriği bulunması olduğunu kaydeden Taner, bu tarz ürünlerin son zamanlarda tüketicilerin birinci tercihi haline geldiğini vurguladı. Taner, üzümün çekirdeksiz oluşunun da bir diğer dikkat çekici özellik olduğunu anlattı.
Renkli ve çekirdeksiz üzüm üretimi için 800 dekarlık bir alanda üretim planladıklarını dile getiren Taner, "Modern meyve yetiştiriciliğiyle ön plana çıkan Güney Afrika, dünyanın en
önemli meyve tedarikçilerinden biridir. Güney Afrika ziyaretimiz sırasında bu bölgenin en popüler ürünlerinden birini ülkemize getirme kararı aldık. Güney Afrika ülkeleri renkli ve çekirdeksiz üzüm ihracatını kış dönemlerinde yapıyor. Firma olarak üretimimiz başladıktan sonra Güney Afrika'nın aksine yaz dönemlerinde bu ürünü Avrupa ülkelerine ihraç ederek önemli bir boşluğu kapatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Taner, Trabzon Hurması üretiminde de Türkiye'de bir

ilke imza atmaya hazırlandıklarını vurguladı. Piyasadakilerin aksine sert tüketilebilmesine karşın tadı acı olmayan bir çeşidin Ar-Ge çalışmasını tamamlamak üzere olduklarını ifade eden Taner, bu çeşidin elma gibi yenilebildiğini söyledi. Trabzon Hurması'nın depo ömrü uzayacak Sert ve tatlı Trabzon Hurması'nın depolamaya müsait olduğuna da işaret eden Taner, şunları kaydetti: "Şu an piyasada bulunan Trabzon Hurması'nın depo ömrü aralık ayı sonuna kadardır. Yakın zamanda fidan üretimine başlayacağımız yeni çeşit ise şubat ayı sonuna kadar muhafaza edilebiliyor. Böylece ürünün tüketim süresini de uzatmış olacağız. Sert ve tatlı Trabzon Hurması'nı fide olarak üreterek piyasaya sürmeyi de planlıyoruz."

Singapur'a gemiyle ilk nar ihracatını yaptı

Avrupa'nın yanı sıra Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarlarına açılmayı hedefleyen Alara Fidan ve Alanar Meyve, uçağın yanı sıra geçen yılın son aylarında Singapur'a ilk defa gemiyle iki konteyner nar ihracatı gerçekleştirdi. Narın ihracatı sırasında dayanıklılığını artırmak için özel yöntemler izlediklerini belirten Alara Fidan CEO'su Yavuz Taner, "Yetiştirilme döneminde özel ilaçlama programı uyguladık ve hasat zamanında belli kriterleri yerine getirdik. Bunlardan en önemlisi ürünün tazeliğini korumasını sağlayan ve nar için geliştirdiğimiz depoda muhafaza sistemi içerisinde yer alan modifiye atmosfer ambalajı. Naylondan imal edilen bu torbanın özelliklerinden biri narın nefes almasını sağlayarak dayanıklılık süresini artırmasıdır. Singapur'a gemiyle yaklaşık 40 gün içinde ihracatını gerçekleştirdiğimiz narın kalitesinde herhangi bir bozulma yaşanmadı" dedi. Hong Kong'a kiraz ihraç etmek için de çalışma yürüttüklerini ifade eden Taner, 45 gün muhafazaya dayanacak ve 10 gün raf ömrü olan kiraz çeşidi geliştirdiklerini ve üretime başladıklarını bildirdi. Taner, bu yıl 20'şer tonluk 2 konteyner ile Hong Kong'a ilk sevkiyatı yapmaya hazırlandıklarını, bu rakamı 5 yılda 500 tona çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

İhracat oranını yüzde 50'den yüzde 70'e çıkardı

Alara Fidan ve Alanar Meyve AŞ, yüzde 15'i kiralık arazi olmak üzere ülke genelindeki 7 ilde toplam 4 bin 500 dekara sahip 15 meyve bahçesinde modern meyve yetiştiriciliği yapıyor. Yıllık cirosunun yüzde 5'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor. Her yıl meyve üretim miktarını artıran firma, 2016'da toplam 20 bin ton ürün işlemeyi hedefliyor. Diğer yandan ürün yelpazesini de genişleten Alara Fidan ve Alanar Meyve; kiraz, incir, kayısı, Japon eriği, nektarin, şeftali ve nar meyvesinin ardından renkli ve çekirdeksiz üzüm ile Trabzon Hurması üretimine de başlıyor. İngiltere'de neredeyse tüm süpermarketlerle çalışan firma, 2011 yılında yüzde 50 olan ihracat oranını 2012'de yüzde 70'e çıkardı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap