12 °C

'Akdeniz'den Afrika ülkelerine ihracat atağı

ASHİB, Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde yürütülmesi planlanan proje kapsamında, Afrika’da birden fazla ülkede kurulacak lojistik üslerle dış ticaretin etkin ve güvenli yürütülmesini hedefliyor.

'Akdeniz'den Afrika ülkelerine ihracat atağı

Fahriye Kutlay ŞENYURT

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Afrika kıtasındaki ticaret fırsatlarını Türk ihracatçısının lehine geliştirmek amacıyla seferber oldu. Afrika pazarında Türkiye’nin söz sahibi olması için yol haritasını şekillendirmeye başladıklarını vurgulayan ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, Afrika’da birden fazla ülkede kurulacak lojistik üslerle dış ticaretin etkin ve güvenli yürütülmesini hedeflediklerini belirtti.

ASHİB’in yönetim kurulu ve üyeleriyle birlikte konuyu masaya yatıran Yamanyılmaz, Afrika ülkelerine yönelik ihracatta, Türk şirketlerinin lojistik, gümrük ve güvenlik sorunları yaşadığını, bu sıkıntıların aşılması ve dış ticaretin artırılmasına ilişkin önemli bir projeyi hayata geçirmenin eşiğinde olduklarını bildirdi.

Ticaret Bakanlığı’nın planlamaları ve hedefleri doğrultusunda harekete geçtiklerini aktaran Yamanyılmaz, “Hem ülkemizin dış ticaretini güçlendirmek, hem de ihracatçılarımıza kolaylık sağlamak adına çok büyük bir pazar olan Afrika kıtasında lojistik, gümrük ve güvenlik sorunlarının aşılmasının yollarını ortaya çıkarmak üzere kollarımızı sıvadık. Türk ihracatçısını Afrikalı ithalatçılarla buluşturacak, mal ve ürünleri sergileyecek büyük bir depo kurarak, talepleri bu şekilde karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Ortadoğu sıkıntılı, Afrika’da fırsatlar aranmalı

Ortadoğu pazarında kısıtlama ve yasaklar nedeniyle ihracatçıların zorda olduğunu, yumurta, beyaz et, balık, domates ve makarnada kısıtlama ve yasakların her geçen gün

derinleştiğini kaydeden Yamanyılmaz, bu sorunları aşmak için Afrika pazarındaki kapıları açacak anahtarları bulmanın şart olduğuna dikkat çekti. Afrika’ya yönelik ihracat hamlesinde ülkeler belirlenerek, lojistik, reklam, kira ve personel gibi giderlerin Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmesinin planlandığını aktaran Başkan Yamanyılmaz, Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda çalışmaları yürüttüklerini duyurdu. Oluşturulacak lojistik merkezinin hangi ülkede olacağı, kurulacak deponun kapasite ve donanımları konusunda önümüzdeki günlerde bakanlık yetkilileri ile toplantılar yapacak

larını bildiren Yamanyılmaz, şöyle konuştu: “Ticaret Bakanlığımızın öngördüğü kriterler doğrultusunda Afrika kıtasındaki 52 ülkenin 24’ün de görev yapan Ticaret Müşavirlerimizden önemli bilgiler aldık. Bu aldığımız bilgiler doğrultusunda kıtanın doğusunda Kenya, güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti, batısında Gana, kuzeyinde ise Tunus’un uygun olacağını değerlendiriyoruz.”

Afrika’da şirket kurup, yerel işbirliği yapmalıyız

Bakanlığın en az bir yıl süreyle vereceği destek ile Afrika’daki aktarma limanlarına ulaşmayı plan

ladıklarını aktaran Yamanyılmaz, “Şu an projenin detayları netleşmiş olmamakla birlikte, muhtemelen; Afrika’da bir şirket kurulacak. Bu şirkete ilk etapta bir adet toplu satış deposu açılacak ve bu depoya birliğimize üye olan ihracatçılar tarafından başta yumurta, süt ürünleri olmak üzere tüm gıda ürünleri gönderilecek. Depoya bir genel müdür atanacak ve ürünler konusunda ihtisaslaşmış satış personelleri ile birlikte orada ihraç ettiğimiz stoklu ürünlerimiz, ithalatçı ile veya müşteri ile buluşturulacak. İlk etap başarılı olursa bunun arkasından iki yerde daha şirket kurup depo açmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap