9 °C

Bakan, 2016 için ihracat beklentisini açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, '2016'da 200 milyar doları aşan ihracat bekliyoruz.' açıklamasını yaptı.

Bakan, 2016 için ihracat beklentisini açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2016'da gümrüklerdeki dijital yatırımları artırarak işlemleri hızlandıracaklarını belirterek, 'Gelecek yıl için 200 milyarı aşan bir ihracat rakamı bekliyoruz.' dedi.

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılında sadece Türkiye'nin pazarlarıyla ilgili değil, dış pazarlarda emtia fiyatlarının gerilemesi nedeniyle ihracatta düşüş yaşandığını, aynı zamanda ithalatın da azaldığını söyledi.

Geçen yıl 240 milyar dolarlık ithalat yapıldığını anımsatan Tüfenkci, "Yıl sonunda ihracatta da ithalatta da bir miktar daha geçen yılki rakamların yakalanacağına inanıyorum. Bu sadece iç dinamiklere değil dünyadaki emtia fiyatlarına ve diğer ekonomik gelişmelere paralel olarak bir seyir izlemektedir" diye konuştu.

Yıl sonunda ihracat rakamlarının tüm sıkıntılara rağmen 150 milyar doların üzerine çıkmasını beklediklerine dikkati çeken Tüfenkci, 2016 yılı için gümrüklerde işlemlerin hızlandırılması, binaların modernizasyonu konularında hızlı ve aktif çalışmalar gerçekleştireceklerini vurguladı.

Tüfenkci, "İnşallah 2016'da 200 milyar doları aşan bir ihracat rakamını bekliyoruz. Hedefimiz de o. Buna biz gümrüklerdeki dijital yatırımları artırarak ve gümrük işlemlerini hızlandırarak katkı sunacağımıza inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Bakan Tüfenkci, iç pazarı da dış pazarla paralel büyütmek istediklerinin altını çizdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.