30 °C

Büyükekşi: İlk 6 ayda 16 milyar dolar ihracat

TİM Başkanı Büyükekşi, "İran'a ilk 6 ayda 1.9 milyar dolar olan ihracat, nükleer anlaşmanın desteğiyle yıl sonunda 16 milyar dolara çıkacak" dedi.

Büyükekşi: İlk 6 ayda 16 milyar dolar ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İran nükleer anlaşmasının bölge ticaretine pozitif katkı sağlayacağını yılın ilk altı ayında 1.9 milyarda kalan İran'a ihracatın nükleer anlaşmanın desteğiyle bu yıl 16 milyar dolara, 2016'da 35 milyar dolara yükseleceğini belirtti.

İran ile ticaret hacminin önümüzdeki yıl iki katına çıkarak 35 milyara yükselmesini beklediğini belirtti.

İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki müzakerelerin kalıcı bir anlaşmayla sonuçlanmasının bölgesel dengeleri yeniden belirleyeceğini belirten Büyükekşi, "Bu anlaşmanın gerek jeopolitik gerekse de ekonomi/ticaret perspektifinden risk faktörlerini azaltacak bir gelişme olduğunu düşünüyor ve bölge ticaretine pozitif katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Türk özel sektörünün yeni dönemde İran'dan beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Büyükekşi, "Bu gelişmenin (nükleer anlaşma) İran ile ticaretimizi önümüzdeki dönemde olumlu etkilemesini bekliyoruz" dedi.

İran ile yapılan tercihli ticaret anlaşmasının yıl başında yürürlüğe girdiğini ve yılın ilk 6 ayında İran'a ihracatın yüzde 30 artarak 1.9 milyar dolara yükseldiğini belirten Büyükekşi, "İran'ın zenginleşmesini ve dolayısıyla bölgede tüketimin artmasını sağlayacak gelişmeler, ihracat potansiyelimiz için
büyük önem taşıyor. İran ile ticaret hacmimizin yıl sonunda 16 milyar dolar, 2016 sonu itibariyle ise 35 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz" dedi.
              
Büyükekşi İran'ın dünya ile bütünleşmesi ve bölgede siyasal risklerin azalmasının tüm bölgeye yatırımların artmasını sağlayacağını ve Türkiye'nin bu süreçten hem yatırım hem de ticaret anlamında pozitif etkileneceğini de belirtti.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap