8 °C

Cep telefonuna karşı önlem

Ekonomi Bakanlığı, cep telefonu ithalatında korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verdi

Cep telefonuna karşı önlem

ANKARA - Ekonomi Bakanlığınca, cep telefonu ithalatında korunma önlemi soruşturmasının en geç 9 ay içerisinde tamamlanması gerektiği, ihtiyaç olması halinde bu sürenin 6 ay daha uzatılabileceği bildirildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ'in, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği, buna göre cep telefonu ithalatında korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verildiği anımsatıldı. 

Artan ithalatın yerli üretime etkisi değerlendirilecek

Tebliğ ile taraflara soruşturma kapsamında kendilerini ilgili tarafa tanıtmaları için 20 gün, soru formunu doldurmaları için 30 gün süre tanındığı belirtilen açıklamada, soruşturma sürecinde artan ithalatın yerli üretimde zarara yol açıp, açmadığının değerlendirileceği kaydedildi. 

Soruşturma sürecinde korunma önlemi uygulanabilecek

Açıklamada, soruşturma sürecinde ilgili mevzuatta bulunan şartların gerçekleştiğinin tespit edilmesi halinde ithalatta korunma önleminin uygulanabileceği ifade edildi. 

Açıklamaya göre, ilgili mevzuat çerçevesinde korunma önlemi gümrük vergisinde artış yapılması, ek mali mükellefiyet getirilmesi, miktar/değer kısıtlaması, tarife kontenjanı uygulaması veya bunların birlikte uygulanması şeklinde olabiliyor. 

İthalatta korunma önlemleri hakkında mevzuat çerçevesinde açılan korunma önlemi soruşturmasının en geç 9 ay içerisinde tamamlanması gerekiyor, ihtiyaç olması halinde bu süre 6 ay daha uzatılabiliyor. 

İşte rakamlarla cep telefonu ihracatı:

Bakanlığın açıklamasında cep telefonu ithalatına ilişkin rakamlara da yer verildi. Buna göre cep telefonlarının ithalatı son dönemde önemli oranda artış gösteriyor. 

*Yolcu beraberinde getirilenler hariç olmak üzere, cep telefonu ithalatı 2013'te bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 15 artarak 12,2 milyon adete ulaştı.

*Sözkonusu miktarın ithalat değeri ise 2,7 milyar dolar oldu. 

*Cep telefonu ithalatı 2009-2013 arasında yüzde 11 artarken, 2013 ve 2014 yılları ilk 9 aylarında ithalatta bir önceki yılların aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 0,5 artış gerçekleşti. 

*Bu yılın ilk 9 ayındaki ithalat 8,6 milyon adet seviyesine yükselirken, bunun parasal değeri yaklaşık 2 milyar dolar oldu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.