7 °C

Çin'de Türk doğaltaşı ile yeni şehir inşa edilecek

Çin ile yapılan 150 milyon dolarlık doğaltaş anlaşması kapsamında Tianjin'de kurulacak 500 bin kişilik uydu şehirde Türk doğaltaşı kullanılacak

Çin'de Türk doğaltaşı ile yeni şehir inşa edilecek

İZMİR - Ege İhracatçı Birlikleri'nin milli katılım organizasyonunu düzenlediği dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı olan Xiamen Stone Fair 2014 meyvelerini vermeye başladı. Tianjin'de kurulacak 500 bin kişilik uydu şehirde Türk doğaltaşı kullanılacak. 

500 bin kişinin yaşayacağı yeni konutlarda kullanılacak  

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin doğaltaş ihracatında en büyük pazarı olan Çin Halk Cumhuriyeti ile 150 milyon dolarlık doğaltaş anlaşması imzalandı. Pekin'e 90 kilometre mesafedeki 18 milyon nüfuslu Tianjin'de 500 bin kişinin yaşayacağı yeni konutların yapımında Türk doğaltaşı kullanılacak.  

Uydu şehirde 2 milyon metrekarelik Türk doğaltaşı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç, Tianjin Belediye Başkanı'nın davetlisi olarak Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Erdoğan ve Maden İşlere Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Eyüp Yadigar ile yaptıkları ziyarette 150 milyon dolar değerinde 2 milyon metrekarelik Türk doğaltaşının yeni kurulacak uydu şehirde kullanılmasıyla ilgili protokol imzaladıklarını belirtti.  

Türkiye'nin Çin'e gerçekleştirdiği 3.5 milyar dolarlık ihracatın yüzde 70'ine tekabül eden 2 milyar 450 milyon dolarlık kısmının madencilik sektörü tarafından gerçekleştirildiğine değinen Erdinç, bu ülkeye 2013 yılı sonunda 982 milyon dolar olan doğaltaş ihracatının 2014 yılında 1.2 milyar dolara çıkmasını hedeflendiğini kaydetti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.