12 °C

Filistin'e Türkiye'den çimento

Filistin, inşaat sektöründeki açığını kapatabilmek için Türkiye ve Mısır'dan çimento ithal etti

Filistin'e Türkiye'den çimento

Filistin'in, inşaat sektöründeki ihtiyacı karşılamak için Türkiye ve Mısır'dan çimento ithal ettiği bildirildi. 

Yarı resmi hükümet kurumu Filistin Yatırım Fonu'na bağlı SANAD İnşaat Sanayi Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Luey Kavvas yaptığı yazılı açıklamada, "Batı Şeria ve Gazze'deki çimento ihtiyacı, bizi malzemeyi Türkiye ve Mısır'dan ithal etmeye sevk etti" ifadelerini kullandı. 

Yıl içinde Filistin topraklarındaki çimento ihtiyacının yüzde 81'inin İsrail'den alınarak karşılandığını kaydeden Kavvas, bir kısmının da daha önce Ürdün'den ithal edildiğini, kalan miktarın ise şimdi Mısır ve Türkiye'den getirileceğini belirtti. 

Mısır ve Türkiye'den ithal edilen miktar hakkında net bilgi vermeyen Kavvas, gerekli anlaşmaların yapıldığını ve malzemenin aralık ayı sonunda Filistin topraklarına ulaşacağını nakletti. 

Kavvas, Batı Şeria'nın yıllık ortalama 1.7 milyon, Gazze'nin ise 1.4 milyon ton çimentoya ihtiyaç duyduğunu, bu miktarın tamamının İsrail'den karşılanmasının mümkün olmadığını kaydetti. 

Filistin Yönetimi ve İsrail arasında 1994'te imzalanan Paris Protokolü, Filistin'e çimento ithalatının ilk olarak İsrail tarafından yapılmasını, yeterli gelmediği taktirde belli miktarlarda Ürdün ve bazı civar ülkelerden alınmasını içeriyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.