23 °C

Gaziantep'e ihracat dopingi

Gaziantepli sanayicinin ihracatta elini güçlendirmek çaba sarf ettiklerini GASBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Celaleddin Koçer, “Bu yılın Haziran ayında yeni gümrük binamızı tamamlayıp devreye almaya hazırlanıyoruz" dedi

Gaziantep'e ihracat dopingi

handan-001.png

Gaziantep 2014 yılında 6.6 milyar dolar ihracat yaptı. Bu rakamla kent Türkiye’nin 6’ncı büyük ihracat yapan şehri konumunda. Bu yılki hedef ise 7 milyar dolar. Hem komşu ihracat pazarlarında siyasi belirsizlik hem de Rusya’da yaşanan sıkıntı şehri etkiliyor. Ancak kent ihracatıyla ilgili yeni gelişmeler de yok değil… Geçtiğimiz hafta Gaziantep Temsilcimiz Güneş Doğdu Soylu ile kentte bir dizi ziyarette bulunduk. Bu kapsamda görüştüğümüz isimlerden biri de Gaziantep Serbest Bölgesi Kurucusu ve İşleticisi AŞ (GASBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Celaleddin Koçer’di. 

Hassa-Dörtyol Tüneli Gaziantep’i bir saatte limana bağlayacak 

Koçer, tıpkı diğer serbest bölgeler gibi, kanuni alt yapıdan kaynaklanan sıkıntılarını anlattı. Ancak bölgede yatırımın da devam ettiğinin altını çizdi. Gaziantepli sanayicinin ihracatta elini güçlendirmek çaba sarf ettiklerini anlatan Koçer, şunları söylüyor: “Bu yılın Haziran ayında yeni gümrük binamızı tamamlayıp devreye almaya hazırlanıyoruz. Serbest bölgemizin hemen yanında Bölge Gümrük Müdürlüğü var. Gerek GASBAŞ’tan gerek kentin içinden yapılan ihracat için gümrükleme işlemleri hep bu bölgeden yapılıyor. Bu bölge bizim kendi alanımızın içerisinde. Gaziantep’in artan ticaret hacmini gümrük ihtiyaçlarını karşılamak için bir yatırım başlattık. Buradaki ortamı daha da iyileştiriyoruz. Gümrük müdürlüğümüz ilk açıldığında 15 civarında eleman varken, şuan personel sayısı yaklaşık 70’e çıktı. Günlük ciddi tır, konteynır akışı gerçekleşiyor. İdari bina yatırımımızı Haziran ayında bitirmeyi planlıyoruz. Böylece personel sayısı da yaklaşık ikiye katlanacak. Şu anda Mersin’de yapılan gümrükleme işlemleri çok zahmetli. Orada ciddi yığılmalar yaşanıyor. Bu yatırımla Gaziantepli sanayicilerin elini kuvvetlendiriyoruz. Diğer taraftan Mersin’de gümrüklenen ihracat Mersin ihracatında görünüyor. Buradaki gümrükleme kolaylığıyla Gaziantep’te yapılan işlemler Gaziantep’in rakamlarına yansıyacak.” Önemli olan topyekün memleketin ihracatının yükselmesi. Ama bu haberden de anlıyoruz ki yılın ikinci yarısından sonra işlem hacmi artacak Gümrük Müdürlüğü ile Gaziantep’in başka illerden çıkışı gözüken ihracatı kente dönecek. Bu anlamda 7 milyar dolarlık ihracat hedefi hiç de hayalci değil… 

Gaziantep’in ihraç ürünlerinin önemli bir kısmı Mersin’de gümrükleniyor. Gaziantep-Mersin arası 270 kilometre. Mersin Serbest Bölgesi’nin kapasitesinin doluluğa ulaştığının altını çiziyor Koçer ve “Aradaki mesafe ciddi bir mesafe. Yaklaşık 3 saat sürüyor. Gaziantep’in ürünlerinin Mersin’de gümrüklenmesi, depolanması, elleçlenmesi, araçtan araca aktarılması da ciddi bir maliyet. Sanayici bu durumdan rahatsız ancak yapacak bir şeyi yok. Gaziantep için hayati öneme sahip bir proje yürütülüyor; Hassa-Dörtyol Tünel Projesi. Bu projenin gerçekleştirilmesi 270 kilometrelik mesafe, Gaziantep- İskenderun Limanı ile 107 kilometreye inecek. Neredeyse bir saatte limana ulaşmış olacağız” diyor. Tünel ve otoyol bağlantı güzergah projesi tamamlanmış. Proje yapım ihalesi için onay bekliyor. “Bu proje ile sanayici hem zamandan hem maliyetlerden tasarruf etmiş olacak” tespitini yapan Koçer, böylece kentin rekabetçiliğinin daha da artacağını kaydediyor. 

Almanlardan ve Suriyelilerden ilgi 

GASBAŞ’ın bu yıl beklenen cirosu ise 134 milyon dolar. Koçer, bölgenin 1998’de kurulduğunun da altını çiziyor. 22 firmanın faaliyet gösterdiği GASBAŞ’ta 4 yabancı firma var. Ayrıca bölgeye yabancıların ilgisi de devam ediyor. Bir Alman firma inşat malzemeleri üzerine üretim planlarken, Suriyeli bir yatırımcı da plastik üzerine yatırım yapmak için GASBAŞ’la yakından ilgileniyor. Bölge ayrıca 350 kişiye istihdam sağlıyor.

OSB’ler daha cazip serbest bölge yasası bekliyor 

Gaziantep’te OSB’ler doldu. Şimdi 5’inci OSB için de çalışmalar son hızla devam ediyor. Ancak hala Serbest Bölge’de arzu edilen talep artışı yok. Biz daha sormadan GASBAŞ Başkanı Celaleddin Koçer, konuyu açıyor: “Yıllardır Yeni Serbest Bölgeler Kanun Tasarısı’nın yasalaşarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz. 2004 yılında çıkarılan yasayla dünyadaki diğer serbest bölgelerle entegre olmuştuk. Ancak 2008’de çıkarılan yasayla bu avantaj dezavantaja dönüştü. OSB’ler daha cazip. Serbest bölgedeyseniz ürününüzün yüzde 85’ini ihraç etmek zorundasınız. Şimdi komşu ülkelerimizde sıkıntılar var, Avrupa’da sıkıntı var. Haliyle ihracat yapamayınca iç piyasaya yöneleceksiniz. Mevcut yasayla serbest bölgede iseniz bu mümkün değil. Yeni yasanın vakit kaybedilmeden çıkarılması gerek.” Diğer bölgelerden farklı olarak GASBAŞ’ta hem kiralanabilir hem satılabilir alan var. Çoğu serbest bölge kamu malı olduğu için bu avantaja sahip değil. Gaziantep’te yatırımlar hızla devam ederken, gözbebeği GASBAŞ’ın yatırım çekmemesini dikkate almakta yarar var.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap