11 °C

Güneydoğu'nun ihracatını Ortadoğu sırtladı

Orta Doğu ülkeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nın bu yılın ocak-mayıs dönemi ihracatında yüzde 60.7'lik payla ilk sırada yer aldı

Güneydoğu'nun ihracatını Ortadoğu sırtladı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Orta Doğu ülkelerinin bölge ihracatında yüzde 60,7'lik payla ilk sırada yer aldığını bildirdi. 

Çıkmaz, yaptığı açıklamada, GAİB'e bağlı birlikler tarafından bu yılın ocak-mayıs döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5'lik azalışla 3 milyar 449 milyon 779 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti. 

Aynı dönemde diğer ihracatçı birlikleri adına da 299 milyon 477 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını vurgulayan Çıkmaz, "Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 12,8'lik düşüşle 3 milyar 749 milyon 257 bin dolar oldu" ifadesini kullandı. 

GAİB tarafından 183 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini aktaran Çıkmaz, şunları kaydetti: 

"Bölgemiz ihracatında Orta Doğu ülkeleri yüzde 60,7 payla ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 15,5 ile AB ülkeleri, yüzde 11,3 ile Afrika ülkeleri izledi. GAİB üyesi firmaların gerçekleştirdiği ihracat kalemleri arasında en fazla halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar, değirmencilik ürünleri, plastik ve mamulleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ile ağaç ve orman ürünleri yer aldı. Dünya genelinde yaşanan dolar avro arasındaki parite farkı, global ekonomik durgunluk, komşu ülkelerin iç sorunlarının etken olduğu ihracat rakamlarındaki düşüşün bu yılın ikinci yarısında özellikle eylül ayı itibarıyla yükselişe geçeceğine inanıyoruz." 
 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap