20 °C

‘Hedef pazar Rusya’

İZTO Başkanı Demirtaş, Rusya’nın Türkiye pazarına yöneldiğini ve bu fırsatı değerlendirmemiz gerektiğini açıkladı

‘Hedef pazar Rusya’

İZMİR - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Rusya, Türkiye pazarına yöneldi. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Rusya’ya yönelik pazar araştırması desteği verdiğimiz üyelerimize, Rusya’ya yapacakları ihracatta yardımcı olmaya hazırız" dedi.

Demirtaş, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ABD ve AB ülkelerinden meyve, sebze, et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri ihracatını durdurmasının Türkiye için büyük şans olduğunu anımsattı.

Rusya’nın Ukrayna krizinden sonra batılı ülkelerin ekonomik ve ticari yaptırımlarına cevap olarak AB, ABD, Kanada, Avustralya ve Norveç'ten meyve, sebze, et, balık, süt ve süt ürünleriyle yumurta ithalatını bir yıl süreliğine durdurduğunu hatırlatan Demirtaş, Rusya’nın bu ülkelere alternatif olarak Türkiye’ye de yöneldiğine dikkati çekti.

Demirtaş, Rusya'nın Türkiye'den hayvansal ürünler, süt ürünleri, su ürünleri, yumurta, tereyağı, kanatlı et ve ürünleri, bal, deri, ithalatı yapacağını oda üyelerine duyurduklarını söyledi.

Türkiye'nin Rusya'ya güçlü bir ihracat potansiyeli olduğunu ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

"Biz üyelerimizi devamlı olarak bu konuda bilgilendiriyoruz, harekete geçiriyoruz. Duyurularımızdan sonra üyelerimizden Rusya’ya ihracata başlayanlar oldu. Rusya’ya ihracat yapmak isteyen üyelerimiz için pazar araştırmaları da yapıyoruz. Türkiye’nin Rusya’ya sebze meyve ihracatı geçen yıl 760 milyon dolardı. Bu gelişmelerden sonra sebze ve meyve ihracatı artacağı gibi, ihraç edilmeyen et, süt ve su ürünleri de ihraç edilmeye başlanacak. Bu nedenle Rusya’ya ihracatımızda en az yüzde 20 artış bekliyoruz. Üyelerimiz buraya yaptıkları ihracatı geçici bir fırsat olarak değil, çok büyük bir pazar olan Rusya’ya kalıcı olarak yerleşme yönünde fırsat olarak görmeli ve öyle değerlendirmeli."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap