15 °C

Hindistan pazarı gelişim Türk ihracatçısını iştahlandırıyor

Yıllık 500 milyar doları aşkın ithalatı olan Hindistan Egeli ihraçatçıların radarına girdi. İhracatçılar 25 kişilik bir heyetle 6-9 Nisan 2015’te Hindistan’a gidiyor

Hindistan pazarı gelişim Türk ihracatçısını iştahlandırıyor

AHMET USMAN

İZMİR - İhracatçılar pazar çeşitlendirme çabalarını aralıksız sürdürüyor. Avrupa ve yakın komşulardaki siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle alternatif pazar arayışlarına ağırlık veren Türk ihracatçıları gözünü dünyanın hızlı gelişen ekonomilerinden Hindistan’a dikti. 

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliği ile 6-9 Nisan 2015 tarihleri arasında Hindistan’ın en büyük kenti olan Mumbai’ye yönelik gerçekleştirilecek olan Ticaret Heyeti Organizasyonu’na Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım başkanlık edecek. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) heyetine ise Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar başkanlık yapacak. 

Ziyaret öncesi yaptığı değerlendirmede düzenlenecek Heyetin önemine işaret eden Yıldırım, “Ekonomi Bakanlığı olarak bu tür etkinliklere maddi, manevi destek veriyoruz. İhracatçıların arkalarında devlet desteğini hissetmelerinin öneminin farkındayız. Hindistan’a düzenlenecek ticaret heyeti organizasyonu sadece iki ülke arasındaki ticarete değil, uzun vadede karşılıklı yatırımlara da katkı yapacak. Böylesi faaliyetlerle ihracatçıların iş yapma kültürlerinin yelpazesi genişliyor. Bu da iş dünyamızın yapısını her geçen gün kuvvetlendiriyor” diye konuştu. 

Hedef Hindistan’a ihracatı arttırmak 

Yüzölçümü bakımından dünyanın yedinci, nüfus bakımından ise ikinci büyük ülkesi konumundaki Hindistan’a Türkiye’nin yap- tığı ihracatın 565 milyon do- lar seviyesinde olduğuna işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ise söz konusu rakamın artırılması için çaba göstereceklerini kaydetti. Hindistan’ın 500 milyar doları aşkın ithalatı olduğunu anlatan Ünlütürk, “Hindistan’ın ekonomik bü- yüklüğü şu anda dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde 10’u seviyesinde ama mevcut büyüme ve gelişme hızı ile 2050 yılında ABD’yi yakalama potansiyeli var. Hindistan ekonomisi her yıl yüzde 5 seviyesinde büyüyor. Böylesine büyük potansiyele sahip bir ülkenin gelişiminden daha fazla pay almak için bu tür ticaret heyeti organizasyonları hayati öneme sahip” dedi. 

Türkiye’nin Hindistan’dan yıllık 6 milyar dolar seviyesinde ithalat yaptığına işaret eden Ünlütürk, şöyle devam etti: “Hindistan dev bir pazar. Yoksul ülke gözüyle bakmak yanlış. 250-300 milyon kadar orta-yüksek gelir grubuna dahil bir kesim var. Heyetin en fazla 25 işadamı ile sınırlı tutulması planlanıyor. Organizasyon kapsamında, iki ülke üst düzey yetkililerin katılımlarıyla bir iş forumu düzenlenecek, her iki ülke girişimcileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. Heyetimize, Hindistan pazarına girmek isteyen veya Hint pazarındaki paylarını arttırmak isteyen firmalarımızın katılımlarını bekliyoruz” diye konuştu.

Hangi sektörler yer alacak 

• Gıda 
• Kimyevi maddeler  
• İnşaat malzemeleri  
• Demir çelik  
• Otomotiv ve yan sanayi  
• Makine ve aksamları  
• Beyaz eşya  
• Maden ve mineraller  
• Mobilya  
• Tekstil ve hazır giyim  
• Ağaç mamulleri  
• Doğal taş

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap